Reklama
Rozwiń

Kuba jest dłużna 15 mld dolarów

Kuba i Klub Paryski narodowych wierzycieli ustaliły, że dług tego kraju wynosi 15 mld dolarów, w konsekwencji niedotrzymania terminów spłat w 1986 r. To pierwszy ważny krok ku renegocjacji długu

Aktualizacja: 09.06.2015 18:31 Publikacja: 09.06.2015 18:12

Kuba jest dłużna 15 mld dolarów

Foto: Bloomberg

- Ostateczną sumę 15 mld dolarów zatwierdziły obie strony. To duży pierwszy krok, teraz wierzyciele spotkają się dla ustalenia formy prowadzenia oficjalnych rozmów - stwierdził jeden z dyplomatów w Hawanie znający dotychczasowe rozmowy. Podana liczba składa sie z głównego długu, odsetek, kosztów obsługi i kar, jakie Kuba jest winna 16 krajom Klubu Paryskiego od 1986 r.

Zdaniem dyplomatów, obecne porozumienie jest kolejną oznaką, że rząd Kuby jest zainteresowany dołączeniem do światowej gospodarki i chce przestrzegać międzynarodowych reguł finansowych.

Obie strony mogą teraz przystąpić do następnego etapu renegocjowania warunków spłaty. W ostatnich latach Kuba otrzymała znaczne umorzenie długu w negocjacjach z innymi wierzycielami.

Większość członków Klubu Paryskiego chce wykazać elastyczność wobec Kuby, bo rośnie ich zainteresowanie w prowadzeniu biznesu z wyspą po odprężeniu w jej stosunkach ze Stanami. - Każdy chce zakończyć okres konfrontacji i iść do przodu, a szczerze mówiąc po 30 latach sądzę, że banki będą szczęśliwe z dostania czegokolwiek z powrotem - stwierdził pewien europejski dyplomata.

Różne sumy

Kuba nie wypowiada się o negocjacjach w sprawie długu. Po raz ostatni rząd ogłosił w 2011 r., że jego aktywny dług zagraniczny po ogłoszeniu niewypłacalności wynosił 13,9 mld dolarów. Nie podaje już biernego długu wynikającego z tej niewypłacalności, który ekonomiści szacują na 8 mld plus odsetki, koszty obsługi i kary wobec rządów i wierzycieli komercyjnych. Economist Intelligence Unit ocenia łączny dług zagraniczny Kuby na 26 mld dolarów na koniec 2014 r.

Negocjacje z Klubem Paryskim będą pierwszymi od czasu ich fiaska w 2001 r. po części z powodu ogromnego długu 35 mld dolarów wobec Związku Radzieckiego, od tamtej pory w znacznej części umorzonego. - Myślę, że obie strony są tym razem bardziej optymistyczne - stwierdził inny europejski dyplomata. - Rosyjska kwestia już nie przeszkadza, poprawiają się stosunki z USA i Unią Europejską, a Kuba szuka międzynarodowej wiarygodności i więcej inwestycji.

Klub Paryski jest nieformalnym zgrupowaniem wierzycielskich rządów Australii, Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, USA, Włoch i W,Brytanii. Ma specjalna grupę roboczą dotyczącą Kuby, bez udziału Stanów. Rosja i Niemcy wynegocjowały umowy dwustronne, ale chcą uczestniczyć jako obserwatorzy w zbliżających się negocjacjach.

Raul Castro rządzący od 2008 r. ograniczył drastycznie import, obniżył płace i subwencje w sektorze publicznym. Od 2011 r. Kuba ma dużą nadwyżkę w handlu i na rachunku bieżącym, poprawiła swe spłaty wierzycielom i dostawcom. W ostatnich 4 latach dokonała restrukturyzacji długu wobec japońskich wierzycieli komercyjnych, Meksyku i Rosji, uzyskując za każdym razem umorzenie od 70 do 90 proc. w zamian za wydłużenie okresu spłat. Dokonała też restrukturyzacji długu wobec Chin, ocenianego przez kubańskich ekonomistów na ponad 6 mld dolarów.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora