Nadrenia Północna-Westfalia (NRW) to kraj związkowy odpowiadający za ok. 20 proc. PKB całych Niemiec. 16 z 50 największych niemieckich firm ma swoje siedziby właśnie tutaj. Są wśród nich np. Bayer, Bertelsmann, Deutsche Post, Deutsche Telekom, E.ON, Metro, Rewe, RWE i ThyssenKrupp.
W stosunkach z Polską NRW, a w szczególności połączone aglomeracje Zagłębia Ruhry, odgrywała od zawsze kluczową rolę. Przed wojną polscy robotnicy zatrudnieni w tym zagłębiu przemysłowym brali aktywny udział w powstawaniu Borussii Dortmund, obecnie jednego z największych klubów piłkarskich na świecie.
Zbieżne interesy
Współpraca układała się nie tylko na boisku, ale i na polu gospodarczym, co w szczególności dotyczy ostatniego ćwierćwiecza.
– Niemieckie firmy pochodzące z Nadrenii Północnej-Westfalii miały ogromny wkład w modernizację polskiej gospodarki po 1989 r. Zaangażowały się m.in. w przemysł motoryzacyjny, chemiczny, maszynowy, logistyczny, meblowy czy spożywczy – podkreśla Katarzyna Sokołowska, reprezentująca NRW.INVEST GmbH, centralną instytucję koordynującą procesy inwestycyjne w zachodnioniemieckim landzie.
Najważniejszy land zjednoczonych Niemiec pełni jednocześnie rolę głównego partnera gospodarczego wolnej Polski. – Gramy do jednej bramki. Im wyższa dynamika PKB za Odrą, tym większa szansa na wyższy wzrost PKB tu nad Wisłą – zauważa Wojciech Kowalski, główny ekonomista Domu Maklerskiego Efix.