Pozyskane z emisji obligacji hybrydowych do Europejskiego Banku Inwestycyjnego 250 mln euro Energa przeznaczy na rozbudowę i zmodernizowanie sieci.
2 mld na sieci rocznie
– Większość linii na naszym obszarze, stanowiącym ok. 25 proc. kraju, była budowana w latach 60. i 70. i wymaga odtworzenia. Celem jest poprawienie parametrów jakościowych sieci, generowanie mniejszych strat przesyłowych, jak też uodpornienie sieci na przechodzące wichury, z którymi mierzyliśmy się ostatnio i po których musimy odbudować 100 km linii – tłumaczył Daniel Obajtek, prezes Energi.
Jak ujawnił „Rzeczpospolitej", spółka od 2018 do 2022 r. planuje zintensyfikować kablowanie sieci przebiegających przez obszary leśne w miejsce sieci napowietrznych. Realny obszar, na którym będzie ona modernizowana, będzie jednak większy. Bo, jak podkreślał Obajtek, przebudować trzeba całe linie średnich i niskich napięć, a nie tylko odcinki przebiegające na problematycznym terenie.
– Inwestycje w dystrybucję są konieczne, bo ta część biznesu przynosi nam największe zyski. Do tej pory już inwestowaliśmy ok. 1 mld zł rocznie, teraz dojdzie do podwojenia nakładów w tym obszarze. Będzie on jeszcze bardziej dochodowy, jeśli nie będziemy musieli co chwilę zmagać się ze skutkami burz i wichur – dodał szef Energi.
Wysokość strat w gdańskim koncernie po ostatnich nawałnicach już została oszacowana. Obajtek nie ujawnił jednak na razie tej kwoty. Zapewnił tylko, że uda się odzyskać od ubezpieczyciela taką część, by finanse koncernu nie ucierpiały.