W poprzednich latach w czterdziestu krajach europejskich odbywały się specjalne pokazy filmowe dla młodzieży. W tym roku były one zaplanowane na 26 kwietnia. Z powodu epidemii kina są zamknięte, więc Akademia zmieniła regulamin. Wszystko odbędzie się oczywiście on-line. W Polsce partnerami Audience Award są: Festiwal FilmowyAle Kino! (Poznan), Podkarpackie Film Commission (Rzeszów), New Horizons Cinema (Wroclaw), Gdynńskie Centrum Filmowe (Gdynia), Akademia MDP (Warsaw). Szczegóły można znaleźć na stronach tych instytucji. Na przykład Gdyńskie Centrum Kultury prosi o nadesłanie zgłoszenia tak: „Napisz krótko, co według Ciebie decyduje o tym, że film jest dobry, albo nakręć krótkie wideo (do jednej minuty, może być na komórce), w którym powiesz nam o tym osobiście. Podaj również tytuły trzech filmów, które zrobiły na Tobie największe wrażenie”. Zgłoszenia z takim tekstem lub filmikiem można przesyłać na adres: edukacja@gcf.org.pl do 15 kwietnia. W warszawskiej Akademii MDP termin zgłoszeń upływa dzień później, 16 kwietnia.

Wybrani jurorzy będą mogli obejrzeć trzy filmy nominowane w tym roku do nagrody. „My Brother Chases Dinosaurs” Stefano Cipaniego to historia nastolatka, który ma brata z syndromem Downa. I nauczy się tego, że każdy człowiek jest piękny i pełen wrażliwości. „My Extraordinary Summer with Tess”  Stevena Wouterlooda jest opowieścią o samotności, „Rocca Changes the World” Katji Benrath – o córce astronauty, która dzielnie walczy z całkiem ziemskimi problemami. 

Jak odbywa się wyłonienie zwycięzcy? W pierwszym etapie ze zgłoszonych tytułów filmów dla młodych widzów specjalny, pięcioosobowy zespół selekcjonerów złożony z filmowców, ekspertów, krytyków wybrał 6 tytułów. Filmy te następnie obejrzała piątka 13-14-letnich kinomanów, którzy wybrali trzy tytuły, które mają nominację do EFA  Young Audience Award. Teraz filmy te czekają na młodych jurorów z całej Europy.