Produkcja amerykańskiej telewizji Hallmark, którego polską wersję kinową – po wycofaniu się TVP – współfinansowały Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telekomunikacja Polska i Ministerstwo Kultury, jest jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu Solidarity of Arts.
Na poniedziałkową premierę w gdańskim kinie Neptun organizatorzy zaprosili, oprócz reżysera Johna Kenta Harrisona i kompozytora muzyki do filmu Jana A.P. Kaczmarka, aktorów: odtwórczyni tytułowej roli Anna Paquin i Marcia Gay Harden, która zagrała matkę Ireny Sendlerowej, a także Danuta Stenka i Maja Ostaszewska.
[srodtytul]Tożsamość w słoiku[/srodtytul]
Jest 1941 rok. Irena Sendlerowa właśnie wróciła z kolejnej wizyty w warszawskim getcie. Zaniosła potrzebującym chleb, lekarstwa, ubrania. Ma świadomość, że to za mało wobec horroru umierania. Nie jest w stanie pomóc wszystkim, ale postanawia ratować przynajmniej żydowskie dzieci. Wyprowadzić poza mury tyle, ile się da, organizując siatkę kontaktów, dzięki której uratowani trafią do klasztorów, domów dziecka i rodzin zastępczych. Kiedy podejmuje tę przełomową decyzję. jej matka jest przerażona. – Chcesz je wydostać? Pod nosem gestapo? Niemieckich żołnierzy? Żydowskiej policji? Jak to możliwe? – pyta w filmie z niedowierzaniem.
A jednak polskiej działaczce społecznej udało się ostatecznie uratować 2,5 tysiąca dzieci. Nie tylko ocaliła im życie, ale także tożsamość. Spisywała bowiem ich dane na małych karteczkach ukrywanych w słoikach.