– Będzie okazja do poznania nie tylko animacji, głównie dla widzów dorosłych, ale też filmów wykorzystujących nowoczesne techniki – mówi Edyta Jarząb ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich. – Przegląd dzieli się na bloki tematyczne: „Literatura”, „Muzyka”, „Lalka”. W każdym czeka wiele wydarzeń, takich jak animowana „Ulica Krokodyli” Braci Quay, inspirowana prozą Brunona Schulza, przegląd archiwalnych filmów Władysława Starewicza, ojca animacji lalkowej, czy pokaz nowatorskich chorwackich eksperymentów.
Festiwal zainauguruje pokaz, na który złożą się projekty Tomasza Bagińskiego. Wśród nich „Siedem bram Jerozolimy” – z animacjami do muzyki Krzysztofa Pendereckiego – oraz „Kinematograf”, zakwalifikowany do konkursu filmów krótkometrażowych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2009 roku, a także materiały z najnowszej produkcji Bagińskiego – „Hardkor 44”, pełnometrażowego filmu o powstaniu warszawskim. Otwarciu towarzyszy ponadto przedpremierowa prezentacja „Animowanej historii Polski”, przygotowanej na Expo 2010 w Szanghaju.
W programie kolejnych dni retrospekcja europejskiej animacji. Obejrzymy też najlepsze filmy polskiej szkoły oraz te nagrodzone na najważniejszych festiwalach międzynarodowych.
Fe Fest 09 to pierwszy festiwal działającej od roku Filmoteki, zorganizowany przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.
– Cieszę się, że udało się go zrealizować – mówi „Rz” Jacek Bromski, prezes SFP – bo film jest jednym z najlepszych sposobów na integrację unijną. A dla widzów to doskonała okazja do poznania najciekawszych zjawisk w kinie eksperymentalnym.