Najgłośniejszą propozycją przeglądu jest zdobywca canneńskiej Złotej Palmy w 2007 roku – „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Cristiana Mungiu. W tym obrazie z wielką siłą powraca horror komunistycznej dyktatury Ceausescu. W centrum uwagi reżysera znalazło się kobiece ciało – przedmiot manipulacji i szantażu. Bohaterkami są dwie mieszkające razem studentki. Pragmatyczna Otilia matkuje roztrzęsionej Gabicie – w piątym miesiącu niechcianej ciąży. By pomóc koleżance, finalizuje sprawę zabiegu i stara się sprostać związanym z nim turbulencjom.

Także w Cannes – w 2006 roku – dwie nagrody zdobyła komedia „12:08 na wschód od Bukaresztu” Corneliu Porumboiu. Opowiada ona o zabawnych wypadkach rozgrywających się w 16. rocznicę rewolucji z 1989 roku – w studiu lokalnej telewizji, której właściciel zapragnął odtworzyć chwile przewrotu. W tym celu zaprosił dwóch rzekomych uczestników pełnych chwały zajść – emeryta dorabiającego jako Święty Mikołaj i byłego nauczyciela historii.

Z kolei ubiegłorocznym berlińskim laureatem jest „Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie” Radu Jude – znakomity komediodramat, którego nastoletnia bohaterka wygrywa samochód w konkursie producenta napojów gazowanych. Musi jeszcze wystąpić w jego reklamówce...

Do autentycznych londyńskich wydarzeń nawiązuje „Winda” George Dorobantu, będąca także adaptacją sztuki znanego dramaturga Gabriela Pintilei. Bohaterami filmu jest dwoje ludzi uwięzionych w windzie towarowej opuszczonej fabryki.

[sup]„Młodzi mistrzowie rumuńskiej kinematografii”, kino Luna, Warszawa, ul. Marszałkowska 28, bilety: 12 i 10 zł (w poniedziałek 7 zł), karnety: 45 i 35 zł, rezerwacje: tel. 22 621 78 28, czwartek (10.06) – poniedziałek (14.06), godz. 19, 21[/sup]