Saga Zmierzch: „Księżyc w nowiu" dzisiaj o godz. 20.00 w TVN. Przypominamy recenzję Anny Kilian z 19 listopada 2011 r.

To ponad dziesięciokrotne przebicie jest osiągnięciem filmu „Zmierzch” Catherine Hardwicke – ekranizacji pierwszej części cyklu powieściowego cenionej przez krytyków Stephenie Meyer.

Obecnie piąta na liście magazynu „Forbes” najlepiej zarabiających kobiet Hollywoodu, autorka wampirycznej sagi dla późnych nastolatków przed rozpoczęciem kariery pisarskiej pracowała jako recepcjonistka. Zanim zaczęła pisać „Zmierzch”, spod jej ręki nie wyszedł żaden fragment prozy.

Sześć lat temu wiodąca para bohaterów – nastolatka Bella Swan i jej ukochany, 104-letni Edward Cullen z rodziny wampirów pijących tylko zwierzęcą krew, po prostu się jej przyśniła. Po przebudzeniu Meyer chwyciła za pióro. Z 15 wydawnictw, które otrzymały od autorki manuskrypt, pięć nie odpowiedziało, dziewięć go odrzuciło, a tylko jedno wyraziło się o nim z uznaniem.

Każda z części cyklu inspirowana jest klasycznym dziełem literackim. „Zmierzch” wzorowany był na „Dumie i uprzedzeniu” Jane Austen, a „Księżyc w nowiu” – na „Romeo i Julii” Szekspira. Ważną rolę w budowaniu klimatu książek odgrywa muzyka – Meyer słucha głównie Muse, Coldplay i Linkin Park.

„Księżyc w nowiu” wchodzi na polskie ekrany w tym samym czasie co w Ameryce, a jego pokaz prasowy odbył się tuż przed premierą, więc nie mogliśmy filmu ocenić. Akcja zaczyna się tam, gdzie kończy się w „Zmierzchu”. Po krwawej potyczce z wampirem Jamesem chcącym zabić Bellę Edward postanawia ją opuścić dla jej dobra. Dziewczyna popada w głęboką depresję.

„Zmierzch” okazał się – nieoczekiwanie – filmem pełnym świeżej energii, a jednocześnie romantycznym w rozumieniu najlepszej XIX-wiecznej stylistyki. Świetnie się go oglądało. Oby „Księżyc w nowiu” nie popsuł tego wrażenia przeładowaniem efektami specjalnymi. A w stosunku do „Zmierzchu” budżet wzrósł dwukrotnie...

USA 2009, reż. Chris Weitz, wyk. Kristen Stewart, Robert Pattinson, Billy Burke, Anna Kendrick

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ