W moskiewskim kinie "Chudożestwiennyj" w dniach 18 – 28 kwietnia odbędą się pokazy krótkometrażowych filmów ze Studia Munka oraz etiudy Festiwalu „Łodzią po Wiśle" autorstwa najzdolniejszych studentów i absolwentów Łódzkiej Szkoły Filmowej.
Wśród krótkometrażowych filmów Studia Munka moskiewska publiczność zobaczy wielokrotnie nagradzany „Gwizdek" w reżyserii Grzegorza Zaricznego. Jest to opowieść o młodym chłopaku, który chcąc zostać sędzią piłkarskim, musi podjąć decyzję czy pozostać przy swoich ideałach czy też zmienić hierarchię wartości i dostosować się do panujących reguł gry - zarówno tych boiskowych jak i poza.
Sekcja Studia Munka przedstawi również 3 tytuły nominowane do nagrody w „Konkursie Młodego Kina" na 37. Gdynia Film Festival. Film "Łaska" Elizy Subotowicz opowiada o kobiecie i przez kobiety został stworzony. Główna bohaterka – Weronika – powraca po latach wraz z dziewięcioletnią córką do rodzinnego miasta, gdzie wszystko przybiera nieoczekiwany dla niej obrót. „Cudza dusza - ciemny las" to kluczowa sentencja krótkometrażowej fabuły „Jezioro" Jacka Piotra Bławuta. To opowieść o zawikłanych relacjach międzyludzkich, próbie odzyskania straconego czasu oraz wygasłych emocji bohatera. „Offline" Jana P. Matuszyńskiego – jak mówi sam reżyser – „to poniekąd historia o miłości. Choć to tylko jedna z możliwości interpretacji". Główny bohater Kacper postanawia odnaleźć ukochaną dziewczynę, z którą od dłuższego czasu korespondował w sieci. Okazuje się jednak, że dziewczyna w rzeczywistości nie istnieje...
W bloku etiud Festiwalu „Łodzią po Wiśle" znalazły się krótkometrażowe fabuły, animacje, a także dwie etiudy dokumentalne – „Obóz" Tomasza Jeziorskiego oraz „Rogalik" Pawła Ziemilskiego. Pierwszy opowiada o obozie odchudzająco-kondycyjnym, na którym dzieci uczą się dyscypliny i silnej woli. Nie wszyscy uczestnicy dają sobie jednak radę z trudną dla nich sytuacją. Drugi film stanowi podróż na polską prowincję, do świata zwykle spychanego na margines.
Szczegóły na stronie festiwalu: festiwalwisla.pl