O tym, że nagrody za najlepsze role będą neutralne pod względem płci, poinformowali we wspólnym oświadczeniu dyrektorzy festiwalu, Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian.

"Uważamy, że brak rozdzielania nagród na polu aktorskim według płci przyczyni się do większej genderowej świadomości w przemyśle filmowym" - napisali.

Zamiast nagród dla najlepszego aktora i najlepszej aktorki w przyszłym roku zostaną wręczone Srebrne Niedźwiedzie za najlepszą główną rolę i najlepszą rolę drugoplanową.

Szefowie festiwalu zdradzili również, że nagroda Srebrnego Niedźwiedzia im. Alfreda Bauera, która została zawieszona z powodu ujawnienia roli pierwszego dyrektora Berlinale, Alfreda Bauera w czasach nazistowskich, nie będzie już przyznawana. Zostanie wprowadzona nowa nagroda - Nagroda Jury Srebrnego Niedźwiedzia.

Międzynarodowe jury przyzna osiem nagród dla filmów w głównej sekcji konkursowej:

- Złotego  Niedźwiedzia dla najlepszego filmu
 - Srebrne Niedźwiedzie: Wielka Nagroda Jury, Nagroda Jury
dla najlepszego reżysera/reżyserki, za najlepszy występ w roli pierwszoplanowej , za najlepszy występ w roli drugoplanowej, za najlepszy scenariusz oraz Srebrny Niedźwiedź za wyjątkowy wkład artystyczny.

Organizatorzy planują, że następna edycja festiwalu, w 2021 roku, odbędzie się w sposób tradycyjny.