Muzeum Kinematografii Jerzego Hoffmana powstało głównie z funduszy prywatnych. W Dworze Rozłogi (którego projekt powstał na podstawie opisów Dworu Kurcewiczów w Rozłogach z powieści „Ogniem i Mieczem") zorganizował je właściciel hotelu „Trylogia" - Tadeusz Ładno - prywatnie przyjaciel reżysera i miłośnik dzieł Henryka Sienkiewicza.
Od środy można tam obejrzeć rekwizyty filmowe, w tym kostium Bohuna czy Heleny Kurcewiczówny, zbroje, broń, hełmy i niepublikowane dotąd zdjęcia ze zbiorów reżysera z kręcenia „Potopu", „Ogniem i mieczem" i „Pana Wołodyjowskiego". Zwiedzający zobaczą też sztandar ręcznie malowany, wzorowany na sztandarze hetmana Bohdana Chmielnickiego z XVII wieku.
- Podczas otwarcia naszego hotelu wiele osób ofiarowało mi pamiątki i eksponaty. Jest specjalna sekcja „literacka", w której znajdują się m.in. pierwsze wydania „Trylogii", szabla generała Marka Papały, którą ten dostał od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, rekwizyty z planu zdjęciowego, manekiny w strojach Tuhaj Beja, Zagłoby, Pana Wołodyjowskiego – wylicza Tadeusz Ładno.
Wszystko okraszone projekcjami multimedialnymi i fotosami z filmów.
Ale muzeum w Zielonce to nie tylko nawiązanie do twórczości Sienkiewicza. Cała jedna ściana poświęcona jest filmowi ,,Bitwa Warszawska 1920 ".