Reklama

Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage zaprasza uczestników zbliżającej się 21. edycji na powrót do przeszłości.

Publikacja: 21.10.2013 12:45

Odrestaurowana scena z filmu "Cinerama Holiday" z 1955 r. Lot nad Alpami szwajcarskimi. Gayne Resche

Odrestaurowana scena z filmu "Cinerama Holiday" z 1955 r. Lot nad Alpami szwajcarskimi. Gayne Rescher, ASC

Foto: Camerimage

Podróż będzie się składała z dwóch części. Pierwszą z nich jest  "odkrywając zapomniane filmy Cineramy".

www.camerimage.pl

Camerimage pokaże wielkie kino na ogromnym ekranie - legendarni operatorzy z ASC i cyfrowo odrestaurowane filmy w szerokoekranowym formacie, który zmienił historię kinematografii.

Ekstrawaganckie produkcje zrealizowane metodą Cineramy, wyświetlane na gigantycznym, zakrzywionym ekranie, biły rekordy popularności w latach 50. i wczesnych latach 60. XX w. Teraz nadszedł czas, by na nowo odkryć cyfrowo odrestaurowane arcydzieła legendarnych operatorów specjalizujących się w technologii Cineramy. Produkcje tego rodzaju stanowiły przedsmak możliwości dzisiejszego IMAX-a. Wymagały one zsynchronizowania trzech kamer rejestrujących obraz oraz tyluż projektorów, by go wyświetlić. W procesie tym dodawano również dźwięk w siedmiokanałowym systemie przestrzennym. Większości filmów zarejestrowanych tą metodą nie wyświetlono na żadnym ekranie przez ponad 55 lat.

Goście festiwalu zapoznają się z pracą zafascynowanych Cineramą filmowców z ASC (Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych) oraz zobaczą, z jakimi wyzwaniami musieli się oni mierzyć, kręcąc film w tym niezwykłym formacie. Ponadto opisana zostanie trudna technika restauracji sekwencji filmowych, pozwalająca przywrócić obrazy dawno zapomniane przez świat. W prezentacji wezmą udział Douglas Knapp, SOC, który dokładniej naświetli historię Cineramy oraz sylwetki kręcących w tej technologii autorów zdjęć z ASC. Następnie Dave Strohmaier opisze, posługując się licznymi przykładami, skomplikowany proces restauracji obrazu Cineramy. Spotkanie poprowadzi Jon D. Witmer, redaktor magazynu American Cinematographer. Pod koniec zaprezentowane zostaną cyfrowo odrestaurowane sceny z klasycznych produkcji nakręconych w tym formacie Cineramy.

Reklama
Reklama

Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage zaprasza również na "Produkcję filmu w Cineramie".

Z myślą o zeszłorocznej 60. rocznicy Cineramy odnowiono jedną z oryginalnych trójgłowicowych kamer i za jej pomocą zarejestrowano 30-minutowy film krótkometrażowy In The Picture. Było to pierwsze od 1962 r. wykorzystanie legendarnego systemu trójpanelowego szerokoekranowego formatu. Prawdopodobnie technika ta nie zostanie już nigdy więcej użyta. Prezentacja naświetli problemy napotykane przy produkcji z wykorzystaniem Cineramy oraz trudności związane z próbami wskrzeszenia technologii, o której świat filmu już dawno zapomniał. W finałowej części prezentacji zostanie wyświetlony wielokrotnie nagradzany 30-minutowy dokument The Last Days of Cinerama.

Moderatorem będzie Jon D. Witmer, redaktor magazynu American Cinematographer, a jego gośćmi David Strohmaier, kierownik zespołu odrestaurowującego produkcje zarejestrowane w Cineramie, oraz historyk szerokoekranowego formatu Douglas Knapp, SOC.

21. Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 16 do 23 listopada.

Podróż będzie się składała z dwóch części. Pierwszą z nich jest  "odkrywając zapomniane filmy Cineramy".

www.camerimage.pl

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Film
Nie żyje reżyser Jerzy Sztwiertnia
Film
„To był tylko przypadek”: Co się dzieje, gdy do władzy wracają przestępcy
Patronat Rzeczpospolitej
Złota Palma z Cannes, Marcin Dorociński i „Papusza”. Weekend otwarcia 19. BNP Paribas Dwa Brzegi zapowiada się wyśmienicie
Film
Gwiazda seriali „Sex Education” i „Biały lotos” Aimee Lou Wood kręci film w Polsce
Film
12 filmów ze wsparciem Warszawy i Mazowsza. Jakie to produkcje?
Reklama
Reklama