Podróż będzie się składała z dwóch części. Pierwszą z nich jest "odkrywając zapomniane filmy Cineramy".
Camerimage pokaże wielkie kino na ogromnym ekranie - legendarni operatorzy z ASC i cyfrowo odrestaurowane filmy w szerokoekranowym formacie, który zmienił historię kinematografii.
Ekstrawaganckie produkcje zrealizowane metodą Cineramy, wyświetlane na gigantycznym, zakrzywionym ekranie, biły rekordy popularności w latach 50. i wczesnych latach 60. XX w. Teraz nadszedł czas, by na nowo odkryć cyfrowo odrestaurowane arcydzieła legendarnych operatorów specjalizujących się w technologii Cineramy. Produkcje tego rodzaju stanowiły przedsmak możliwości dzisiejszego IMAX-a. Wymagały one zsynchronizowania trzech kamer rejestrujących obraz oraz tyluż projektorów, by go wyświetlić. W procesie tym dodawano również dźwięk w siedmiokanałowym systemie przestrzennym. Większości filmów zarejestrowanych tą metodą nie wyświetlono na żadnym ekranie przez ponad 55 lat.
Goście festiwalu zapoznają się z pracą zafascynowanych Cineramą filmowców z ASC (Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych) oraz zobaczą, z jakimi wyzwaniami musieli się oni mierzyć, kręcąc film w tym niezwykłym formacie. Ponadto opisana zostanie trudna technika restauracji sekwencji filmowych, pozwalająca przywrócić obrazy dawno zapomniane przez świat. W prezentacji wezmą udział Douglas Knapp, SOC, który dokładniej naświetli historię Cineramy oraz sylwetki kręcących w tej technologii autorów zdjęć z ASC. Następnie Dave Strohmaier opisze, posługując się licznymi przykładami, skomplikowany proces restauracji obrazu Cineramy. Spotkanie poprowadzi Jon D. Witmer, redaktor magazynu American Cinematographer. Pod koniec zaprezentowane zostaną cyfrowo odrestaurowane sceny z klasycznych produkcji nakręconych w tym formacie Cineramy.