15 lipca zainauguruje go na Małym Rynku pokaz „The Best Of Anima 2013", przedstawiający ubiegłorocznych laureatów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w Krakowie. To najstarsza w Polsce impreza poświęcona animacji oraz filmowym etiudom. Będzie można zobaczyć chorwacko-bułgarsko-niemiecki film „Father", nagrodzony Grand Prix 2013 – projekt dokumentalno-animowany, w którym pięciu reżyserów opowiada o relacji ojców i synów.

Japoński „Futon" (nagroda : Srebrny Jabberwocky) i francuski „Palmipedarium" (Brązowy Jabberwocky), operują stylistyką surrealizmu i przerysowania. Wyprodukowane we Francji „Wniebowstąpienie" uhonorowano Specjalnym Złotym Jabberwocky dla etiudy studenckiej. W programie są również: węgierski „Królik i jeleń" w reż. PeteraVacza (honorowe wyróżnienie i nagroda publiczności) – opowiadający o naturze, przestrzeni, przyjaźni i technikach animacji czy polski „Ab Ovo" w reż. Anity Kwiatkowskiej-Naqvi - lalkowy film o macierzyństwie i intymność kobiecego ciała (w Krakowie go wyróżniono, a na prestiżowym festiwalu w Annency dostał nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego). Ponadto obejrzymy kanadyjską autobiograficzną opowieść Elise Simard „Moje małe podziemie I „Zęby mleczne" w reż. Julie Charette o przedwcześnie kończącym się dzieciństwie.

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima w Krakowie przygotowuje się do jubileuszu , który przypada w listopadzie. Przypomni o tym projekcja dokumentu „Animatorzy i inni poruszyciele – 20 lat MFF Etiuda&Anima", zrealizowanego przez Miłosza Kozioła.

W programie krakowskich wakacyjnych dni animacji znajdą się też filmy z festiwalu ANIMATEKA, który od 10 lat odbywa się w Ljubljanie oraz czołówki filmowe najważniejszych światowych festiwali animacji w Krakowie, Annecy we Francji, Zagrzebiu w Chorwacji, Espinho w Portugali, Ottawie w Kanadzie, Stuttgarcie w Niemczech, Hiroszimie w Japonia, Rio de Janeiro i São Paulo w Brazylia. Te lapidarne formy wypowiedzi to prawdziwe perełki współczesnej animacji.

Warto zainteresować się ponadto dwoma tematycznymi blokami poświęconym filmom animowanym, realizowanym przez kobiety – na świecie i w Polsce. Jeszcze w latach 70. zawód animatora był zdominowany przez mężczyzn, więc kiedy amerykańsko-kanadyjska artystka Caroline Leaf zwyciężyła na krakowskim 15. Festiwalu Filmów Krótkometrażowych animacją „Przemiany Pana Samsy" według opowiadania Franza Kafki, była to sensacja. Ale od tamtej pory wiele się zmieniło i dziś mamy liczną generację twórczyń animmacji na świecie i w Polsce. Do wyróżniających się polskich artystek, nagradzanych na festiwalach, należą m.in. Aleksandra Korejwo, Wiola Sowa, Marta Pajek, Anita Kwiatkowska-Naqvi, Balbina Bruszewska, Małgorzata Bosek.

Na Krakow Summer Animation Days dominują krótkie filmy. Wyjątkiem jest hiszpański długometrażowy „Apostoł" w reżyserii Fernando Cortizo – oryginalne połączenie animacji poklatkowej z filmem grozy i czarną komedią. Kryminalno-surrealistyczna intryga tego animowanego thrillera opowiada o uciekinierze z więzienia, trafiającym do miasteczka, którego mieszkańcy skrywają mroczne tajemnice. Strach miesza się tu z humorem i fantazją.

Monika Kuc

Pełny program na stronie www.ksad.pl