Od 2001 roku, na północy Mali, na środku pustyni, w oazie Essakane, odbywał się Festival au Desert. To szczególne wydarzenie było symbolem pokoju. Po 12 latach sukcesów, odkąd separatyści z ludu Tuaregów oraz islamscy bojownicy przejęli kontrolę nad tym regionem, pustynny festiwal został zawieszony.
Party Girl, reż. Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis (Francja 2014), 95 min.
60-letnia Angelique pracuje jako hostessa w barze nocnego klubu. Pojawia się szansa ustatkowania. Czy kobieta z niej skorzysta? Niezwykle realistyczny portret wolnej kobiety, która wybrała życie na marginesie zasad obowiązujących w tradycyjnym społeczeństwie. Film otrzymał Złotą Kamerę i Zespołową Nagrodę w sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes 2014.
Patriota / A Patriotic Man / Isänmaallinen mies, reż. Arto Halonen (Finlandia 2014), 97 min.
Finlandia lat 70-tych. Bezrobotny mężczyzna po pięćdziesiątce dowiaduje się, że jego krew ma ekstremalnie wysoki poziom hemoglobiny. Wkrótce stanie się on dostawcą do nielegalnych transfuzji dla fińskich narciarzy. Komedia czerpiąca z będących tajemnicą poliszynela praktyk dopingowych w państwach bloku wschodniego.
Paluszek / The Pinkie / Samayou koyubi, reż. Lisa Takeba (Japonia 2013), 65 min.
Momoko kocha się w Ryosuke do szaleństwa. Robi sobie nawet operację plastyczną, by trafić w jego gust. Bez rezultatu. W końcu dziwnym trafem do dziewczyny trafia odcięty palec Ryosuke, który posłuży jej do sklonowania ukochanego. To tylko początek zwariowanej historii w stylu typowej dla Japonii mangi i anime, pełnej absurdów i zaskakujących zwrotów akcji. Zakręcona mieszanka czarnego humoru, magii, science fiction, horroru, gore, filmów kung-fu i kina gangsterskiego.
Pilot / Remote Control / Shuvuukhai, reż. Byamba Sakhya (Mongolia 2013), 90 min.
Młody chłopak Tsog sprzedaje mleko w Ułan Bator i mieszka na dachu apartamentowca. Jego obsesją jest obserwowanie mieszkającej na ostatnim piętrze samotnej Anu. Chłopak włącza ją do świata swojej wyobraźni. Wkrótce fantazje i rzeczywistość spotkają się. Poetycka opowieść o marzeniach i zmianach jakie przynoszą, a wszystko na tle przemian w Mongolii.
Przedszkolanka / The Kindergarten Teacher / Haganenet, reż. Nadav Lapid (Izrael, Francja 2014), 120 min.
Nira jest przedszkolanką. Pewnego dnia słyszy kilka linijek wiersza wyrecytowanego przez 5-letniego Yoava. Okazuje się, że chłopiec sam go napisał i co więcej, napisał też wiele innych wierszy. Oczarowana Nira postanawia za wszelką cenę ochronić wyjątkową wrażliwość i talent małego poety. Film ma wymiar autobiograficzny, a reżyser wykorzystał w filmie swoje wiersze, które pisał we wczesnym dzieciństwie. Poprzedni fabularny film reżysera pt. "Policjant" uczestniczył w Konkursie Międzynarodowym 27. WFF.
Rozkaz: zapomnieć / Ordered To Forget / Prikazano zabyt', reż. Hussein Erkenov (Rosja 2014), 86 min.
Kontrowersyjny film oparty na prawdziwych wydarzeniach z roku 1944, kiedy Stalin rozpoczął masowe wysiedlenia narodu czeczeńskiego i inguskiego. Rosyjskie Ministerstwo Kultury oficjalnie uznało film za antyrosyjski i oskarżyło reżysera o fałszowanie historii i podżeganie do nienawiści na tle etnicznym.
W sprawie Susan Sontag / Regarding Susan Sontag, reż. Nancy Kates (USA 2014), 101 min.
Intymny portret Susan Sontag - jednej z najbardziej wpływowej i prowokacyjnych myślicielek XX wieku. Całkowicie oddana swojej karierze, stała się literacką, polityczną i feministyczną ikoną swego pokolenia. Cytaty z jej twórczości czyta znana amerykańska aktorka Patricia Clarkson. Film miał światową premierę na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku. Poprzednie filmy dokumentalistki były pokazywane na najważniejszych amerykańskich festiwalach kina niezależnego - m.in. Sundance czy South by Southwest.
Wierszyki dla młodych pożeraczy / Rhymes for Young Ghouls, reż. Jeff Barnaby (Kanada 2013), 88 min.
Rok 1976, rezerwat Mi'kmaq. Aila, nastolatka, jak każde indiańskie dziecko poniżej 18 roku życia musi chodzić do miejscowej szkoły, która z powodu panującej tam przemocy oraz zaostrzonej dyscypliny przypomina bardziej więzienie. Wkrótce stanie przed wyborem: uciekać albo walczyć. Ale żaden Mi'kmaq nie ucieka... Urodzony w rezerwacie Indian Mi'kmaq reżyser, opowiada historię rdzennych mieszkańców Kanady, zepchniętych na margines przez państwo. Film zdobył szereg nagród i nominacji na amerykańskich festiwalach w Vancouver i Seattle.
Villa Touma, reż. Suha Arraf (2014), 85 min.
Rok 1967 w mieście Ramallah. Trzy niezamężne siostry, chrześcijańskie arystokratki znajdują sobie cel, by zapomnieć o okupacji Palestyny przez Izrael. Chcą wydać swoją 18-letnią bratanicę za mąż za odpowiedniego kandydata. "Vila Touma" to pełnometrażowy debiut reżyserski scenarzystki pokazywanego na 24.WFF, nagrodzonego przez publiczność Berlinale i San Sebastian "Drzewa cytrynowego" Erana Riklisa.