Janusz Rewiński nie żyje. "Pożegnanie, którego miało nie być"

"Buenas noches, Senior Siarra!" - napisał w serwisie Instagram Jonasz Rewiński, syn Janusza Rewińskiego, informując o śmierci ojca.

Aktualizacja: 04.06.2024 11:34 Publikacja: 04.06.2024 11:07

Janusz Rewiński

Janusz Rewiński

Foto: Fotorzepa, Dariusz Golik

„Pożegnanie, którego miało nie być... 1 czerwca Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady” - czytamy we wpisie Janusza Rewińskiego.

Syn Janusza Rewińskiego żegna ojca: mówił 'fokus na pozytyw'!

„Przez wiele lat Tata dawał radość i uśmiech nie tylko nam, ale i wszystkim wokół. Teraz świat jest jakby taki sam, ale uśmiechu nagle zabrakło” - dodał.

"W trudnych momentach pocieszał nas mówiąc 'fokus na pozytyw!'... Ale czy dzisiaj to jeszcze możliwe?" - czytamy we wpisie Jonasza Rewińskiego.

Czytaj więcej

Nie żyje legenda polskiego kabaretu. Krzysztof Jaślar miał 76 lat

„Dziękujemy za wszystko. Gdziekolwiek teraz jesteś, mamy nadzieję że 'mają rozmach'” - dodał syn artysty nawiązując do cytatu z „Killera”, filmu, w którym Rewiński wcielił się w gangstera „Siarę” Siarzewskiego. 

Rewiński miał 74 lata.

Janusz Rewiński: Aktor, satyryk i poseł

Janusz Rewiński był aktorem, satyrykiem, artystą kabaretowym i posłem na Sejm I kadencji (był współzałożycielem Polskiej Partii Przyjaciół Piwa, w jej ramach przewodniczył w Sejmie I kadencji jednej z frakcji tego ugrupowania - „Dużemu piwu”).

W latach 90-tych popularność Januszowi Rewińskiemu przyniosła rola „Siary” w „Killerze”

Urodził się 16 września 1949 roku w Żarach. Był absolwentem studiów na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. W czasie studiów występował w słynnej „Piwnicy Pod Baranami”. Był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu. Potem był związany z tworzonym przez Zenona Laskowika kabaretem Tey.

Był jedną z gwiazd Kabaretu Olgi Lipińskiej, w którym wcielał się w „Miśka”, gburowatego dyrektora teatru. - Grały tuzy i gwiazdy, a ja nic nie umiałem. Na wszelki wypadek wrzeszczałem. Jak człowiek czuje się zagrożony, to krzyczy. Kacyków było coraz więcej, więc rola rozwijała się sama. Tacy jak Misiek byli wszyscy pierwsi sekretarze powiatowego pokroju. Pokraki, nieszczęścia, które dorwały się do władzy - wspominał tę rolę w rozmowie z 2009 roku z Jackiem Cieślakiem Rewiński.

W latach 90-tych popularność przyniosła mu rola wspomnianego „Siary” w „Killerze” Juliusza Machulskiego - wiele cytatów z jego wypowiedzi zyskało status kultowych, jak np. ten, gdy w czasie libacji z tytułowym Killerem (w tej roli Cezary Pazura) Rewiński dzwoni do agencji towarzyskiej mówiąc: „Siara. Memory. Find. I wszystko jasne”.

Pod koniec XX i na początku XXI wieku tworzył duet z Krzysztofem Piaseckim, z którym nagrywał polityczny program satyryczny „Ale Plama” i program „Szkoda gadać”. Od 2013 do 2019 roku współpracował, jako felietonista, z tygodnikiem „W Sieci”.

Artystę pożegnał w serwisie X były premier Mateusz Morawiecki. „Polska bez Rewińskiego to jak Lipski (kolejny bohater ”Killera", w którego wcielał się Jan Englert — red.) bez Siary...” - napisał Morawiecki.

„Pożegnanie, którego miało nie być... 1 czerwca Tata stoczył walkę ze swoim stanem zdrowia. Niestety tym razem nie dał rady” - czytamy we wpisie Janusza Rewińskiego.

Syn Janusza Rewińskiego żegna ojca: mówił 'fokus na pozytyw'!

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Rekomendacje filmowe na weekend: Inni w nas i wokół nas
Film
„Królestwo zwierząt” Thomasa Cailleya: Ludzie mutują jak po pandemii
Film
„Ród Smoka”, czyli „oko za oko, syn za syna” w drugim sezonie
Materiał partnera
Największe kino plenerowe w Polsce powraca
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Film
Niepewność i rozchwianie rzeczywistości – 10 debiutów na festiwalu „Młodzi i Film”
Film
Polski Instytut Sztuki Filmowej czeka na dyrektora