Ludzie kina solidaryzują się z Ukrainą

Podczas filmowych uroczystości, jakie odbyły się w ostatni weekend ludzie kina solidaryzowali się z cierpiącą i walczącą Ukrainą

Publikacja: 14.03.2022 08:58

Brytyjski aktor, Stephan Graham, z żółto-niebieską wstążką

Brytyjski aktor, Stephan Graham, z żółto-niebieską wstążką

Foto: AFP

Wręczenie nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej odbyło się w niedzielę wieczorem w Royal Albert Hall. Cały budynek był oświetlony na żółto i niebiesko. Żółto-niebieskie wstążeczki przypięło też do sukni i garniturów część gości.

Prezes BAFTA Krishnendu Majumdar otworzył ceremonię oświadczeniem, w którym wyraził solidarność z cierpiącym narodem Ukrainy. - Razem z naszymi kolegami z Ukraińskiej Akademii Filmowej mamy nadzieję, że pokój powróci. (…) Nasze myśli są z narodem Ukrainy i innymi narodami przeżywającymi konflikty na całym świecie - mówił.

Znacznie mniej dyplomatyczna okazała się prowadząca galę Rebel Wilson. Zapowiadając występ Emilii Jones stwierdziła, że na scenie będą dwaj tłumacze języka migowego. „A to jest gest dla Putina” - dodała pokazując środkowy palec.

O wojnie w Ukrainie mówili też reporterom aktorzy na czerwonym dywanie. Najmocniej Benedict Cumberbatch, który wspomniał też o Polsce, gdzie ludzie pomagają uchodźcom uciekającym przed wojną. Zapowiedział, że sam jest gotowy przyjąć do swojego domu uchodźców z Ukrainy.

Podobnie było za oceanem, w czasie wręczenia Critics’ Choice Award.

To się dzieje w Europie Wschodniej, ale może się zdarzyć wszędzie

Maria Bakałowa, bułgarska aktorka

Grająca w „Boracie 2” Bułgarka Maria Bakałowa jeszcze przed uroczystością, na czerwonym dywanie, mówiła: - Jestem z Europy Wschodniej. Mój kraj i miasto rodzinne znajdują się niedaleko od Ukrainy. Naprawdę ich wspieram. Podziwiam ukraińskich bojowników – ich odwagę, ich siłę. Oni bronią swojej niepodległości i demokracji, która jest kluczowa dla każdego narodu. Prawo do głosowania, prawo wyboru rządu ważne jest nawet dla ludzi z Rosji. (…) Jako artystka mogę jedynie spróbować zwrócić większą uwagę na nasz region i stworzyć kulturową i artystyczną wymianę między Europą Wschodnią a Hollywood – to jest dla nas fundamentalne w pierwsza połowa XXI wieku.

Także w czasie wręczania nagród Bakałowa wykorzystała czas na scenie, aby mówić o losie narodu ukraińskiego. Stwierdziła, że trzeba „podnosić świadomość i wspierać się nawzajem, bez względu na to, skąd pochodzimy”.

Czytaj więcej

Kiedy milczenie pacyfistów staje się kompromitacją

- Jeśli możemy coś zmienić, musimy próbować – dodała. – To się dzieje w Europie Wschodniej, ale może się zdarzyć wszędzie. Mam nadzieję, że Ukraińcy wiedzą, że jesteśmy z nimi, widzimy ich. Nasze serca są z nimi - podkreśliła.

Billy Crystal, zdobywca nagrody za całokształt twórczości, również mówił o swoich wschodnioeuropejskich korzeniach, wyjaśniając, że jego babcie pochodziły z Odessy i Kijowa i uciekły do Stanów Zjednoczonych przed pogromami. Kiedy dorastał na Long Island, „ich śmiech – pierwszy śmiech, jaki w życiu usłyszałem – stał się paliwem, który nadal napędza mój silnik. Modlę się, aby w tej części świata znów można było usłyszeć ten śmiech”.

Gwiazda serialu „Ted Lasso”, Hannah Waddingham, odbierając nagrodę za najlepszy serial komediowy mówiła o dzieciach na Ukrainie, które są w tej chwili giną i cierpią. „Proszę, myślcie o nich jak najwięcej i dajcie im jak najwięcej” – zaapelowała.

Wielu filmowców i aktorów, m.in. Jeremy Strong z „Sukcesji” czy Murray Bartlett z „Białego Lotosu”, miało niebiesko-żółte wstążki.

Film
Gdynia 2024: Kto będzie walczył o Złote Lwy?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Film
Shannen Doherty nie żyje. "Przegrała walkę z rakiem"
Film
Dorota Masłowska jako didżejka oraz arcydzieła kina. Nowe otwarcie FINA
Film
„Mars express. Świat, który nadejdzie”, „Kod zła” i „Zabierz mnie na Księżyc”. Rekomendacje filmowe na weekend: Dla każdego coś interesującego
Film
Znakomite „Rodzaje życzliwości”, chińskie „Przypływy”, bezkompromisowe „Balkoniary” - filmy z Cannes na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi