Aktor zmarł w poniedziałek na Filipinach, jak podała jego żona Sinahon Thessa na Facebooku. „Grałeś złoczyńcę w niektórych swoich filmach, ale dla mnie jesteś prawdziwym bohaterem i dla wielu ludzi także” - napisała.

Kotto urodził się w Nowym Jorku w rodzinie imigranta z Kamerunu i pielęgniarki armii amerykańskiej. Od 16 roku życia studiował aktorstwo. W wieku 19 lat zadebiutował w teatrze, a później wystąpił na Broadwayu w "Wielkiej Białej Nadziei".

Kotto zyskał uznanie za rolę pierwszego czarnego złoczyńcy z serii o Bondzie, dr Kanangi - złego karaibskiego dyplomaty udającego barona narkotykowego z Nowego Jorku - w filmie "Żyj i pozwól umrzeć" z Rogerem Moore'em.

W "Obcym" ??Ridleya Scotta wcielił się w rolę inżyniera statku kosmicznego Dennisa Parkera.
Po sukcesie filmu Kotto odrzucił rolę w "Imperium kontratakuje", ponieważ obawiał się zamknięcia w gatunku science-fiction.

- Kiedy już zdobędziesz jeden z tych wielkich hitów, lepiej mieć też inne wielkie przeboje i być Harrisonem Fordem, bo jeśli tego nie zrobisz, to od razu wypadniesz z biznesu - mówił w wywiadzie. Powiedział również, że odrzucił rolę kapitana Jean-Luc Picarda, postaci rozsławionej przez Sir Patricka Stewarta w "Star Trek: The Next Generation". - Powinienem był to zrobić, ale odszedłem - przyznał w 2015 roku.

Kotto grał wiele postaci drugoplanowych w filmach i telewizji, ostatni raz stanął przed kamerą w 2010 roku.