Własny kanał na youtubie ma dziś 88-letnia Shura Eadie. Ale zanim do tego doszło, musiała oswoić się z komputerem. Postanowiła to zrobić, by mieć bliższy kontakt z kilkorgiem swoich dzieci.

 

 

Entuzjazm rósł w miarę powiększających się możliwości oglądania zdjęć zamieszczanych przez bliskich i w ten sposób bycia bliżej nich. Najpierw z zainteresowaniem oglądała filmiki kulinarne na youtube. Wreszcie postanowiła nakręcić własny, o tym jak przygotowuje lunch – kukurydzę i grzanki z serem. Użyła nawet do tego żelazka!
Shura Eadie jest jedną z kilkunastu uczestników projektu „Cyber – seniorzy”, w którym osoby w podeszłym wieku otrzymują do internetowej opieki młodych nastoletnich wolontariuszy, często w wieku ich prawnuków.

Już na pierwszym zebraniu padły pytania seniorów o Facebooka. Wyjaśnienia nie były przyjmowane z entuzjazmem, ale znalazła się też pani, która zapragnęła dowiedzieć się, co stało się z jej chłopakiem sprzed kilku dziesiątków lat.

87-letni Ebert, duchowny, zauważa, że jego wnuki i prawnuki mają konta na Facebooku i często ich używają. – Ja też chciałbym nauczyć się z niego korzystać – mówi.
Z kolei 89-letni Ellard pracował kiedyś jako nawigator. Teraz uczy się korzystać z maila podobnie jak 77-letnia Annette, której wszyscy mają za złe, że muszą do niej dzwonić zamiast pisać. Nie wszystko idzie od razu łatwo – seniorzy często zapominają haseł i odpowiedzi na pytania pomocnicze. – Dla nich to jak chodzenie po linie – zauważa jeden z wolontariuszy.

Okazuje się jednak, że nauka obsługi komputera jest cenna dla obu stron. Młodzi uczą się od starszych cierpliwości, poczucia humoru, dystansu. Starsi dostają dawkę młodzieńczej energii i… wiedzę. Wolontariusze polubili swoich podopiecznych, zaprzyjaźnili się z nimi. – W moim wieku przyjemnie porozmawiać z młodszymi – zgodnie twierdzą podopieczni programu.

Starsi państwo czatują w towarzystwie asystentów, a na ich twarzach pojawiają się radosne uśmiechy i żywe emocje, gdy mogą rozmawiać za pośrednictwem sieci z dawno nie widzianymi bliskimi. Cieszą się młodsi, cieszą się starsi. Z czasem wpadają na coraz to ciekawsze pomysły, jak wykorzystać nowo nabyte umiejętności. Chętnie biorą udział w konkursie na najlepszy wideoklip i naprawdę chcą go wygrać! Jeden z panów chodzi z kijkami mówiąc o swoim programie treningowym, dwie panie o przyjaźni, która jest najważniejsza. Shura, która bardzo chce wygrać, kręci kolejny klip kulinarny inspirowany grą internetową lubianą przez młodych. Ale wszystkich przebija dziarska pani, która rapuje o tym, że ma 93 lata i wszystkie własne zęby!

Premiera amerykańskiego dokumentu „Cyber seniorzy” we wtorek 23 stycznia o godz. 22.55 w TVP 2.