Prawa człowieka, czyli rzecz o radości

60 zdjęć na 60. rocznicę – od dziś w Kordegardzie można oglądać wystawę „Prawa człowieka w obiektywie”. Jest to podsumowanie konkursu Amnesty International z okazji jubileuszu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka

Publikacja: 26.02.2009 04:39

Prawo do zabawy w obiektywie Izabeli Kozłowskiej

Prawo do zabawy w obiektywie Izabeli Kozłowskiej

Foto: Rzeczpospolita

Gdy słyszymy słowa „prawa człowieka” i „obiektyw” od razu przed oczami ukazują się nam zdjęcia ludzkich dramatów rodem z World Press Photo. A tu zaskoczenie. Niektórym autorom zdjęć prezentowanych na pokonkursowej wystawie w galerii Kordegarda hasła te udało się zinterpretować przewrotnie, bo z uśmiechem.

– Nie narzucaliśmy nikomu konkretnego tematu ani wybranej formy – mówi Agnieszka Krzyżak z Amnesty International Polska. – Chcieliśmy tylko oczami użytkowników opowiedzieć o tym, czym są prawa człowieka i jak mogą wpływać na życie zwykłych ludzi– dodaje.

Zdaniem Andrzeja Świetlika, który m.in. wraz z Adamem Sanockim, członkiem zarządu Amnesty International Poland, zasiadał w jury konkursu, trudne tematy można zobrazować na dwa sposoby.

– Pójść najprostszym tropem i opowiedzieć o nich wprost lub zainspirować się nimi i spróbować samemu coś wykreować – uważa fotografik.

Choć zdaniem jurora poziom konkursu nie był zbyt wysoki, drogi na skróty z pewnością nie wybrał Łukasz Kuś. Jego „Portret byłego więźnia KL Auschwitz” z cyklu „Świadkowie” (na zdjęciu po prawej) został oceniony najwyżej. Poza tą pracą na wystawie można oglądać kilkadziesiąt innych autorstwa m.in. Izabeli Kozłowskiej (zdjęcie po lewej), Bartłomieja Koczenasza (zdjęcie środkowe), Pawła Bełdowskiego oraz Aleksandra Bochenka – by wspomnieć tych najciekawszych.

W sumie do finału z 530 nadesłanych zdjęć amatorów i profesjonalistów zakwalifikowano 60. Liczba nie jest przypadkowa.

– Konkurs został zorganizowany w grudniu ubiegłego roku z okazji obchodów

60. rocznicy podpisania powszechnej Deklaracji praw człowieka – tłumaczy Krzyżak. – To nasz sposób na uczczenie tej rocznicy.

Dwanaście najlepszych prac zostało zamieszczonych w kalendarzu Amnesty International na 2009 r. W głosowaniu internetowym wybrali je użytkownicy portalu [link=http://PlFoto.com" target="_blank]PlFoto.com[/link].

W kalendarzu, podobnie jak na wystawie, zdjęcia sąsiadują z artykułami z powszechnej Deklaracji praw człowieka. – Mają pobudzić do głębszej refleksji – tłumaczy Krzyżak.

Zdaniem Świetlika, pobudzają – i to nie tylko zwiedzających. – Konkursy dotykające takich tematów to dobry kierunek, bo dzięki niemu twórcy mogą zmierzyć się z tym trudnym zagadnieniem społecznym.

[ramka]* Prawa człowieka w obiektywie – Kordegarda, Krakowskie Przedmieście 15/17,

tel. 022 421 01 25 czwartek (26.02)

– niedziela (8.03) wstęp wolny[/ramka]

Film
Cannes’25: Tom Cruise walczy z demonem sztucznej inteligencji i Rosjanami
Film
Festiwal w Cannes oficjalnie otwarty. Nagroda za całokształt twórczości dla Roberta De Niro
Film
Cannes 2025: Trump kontra europejskie kino
Film
„Zamach na papieża". Jest zwiastun filmu Bogusława Lindy i Władysława Pasikowskiego
Film
Nieznana biografia autora „Zezowatego szczęścia". Zapomniany mistrz polskiego kina