Młodzi i zdolni

Laureatów prestiżowej nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2009 oraz Nagrody Publiczności poznamy w poniedziałek 7 grudnia br. podczas uroczystości w warszawskim kinie Silver Screen. Prezentujemy piątkę nominowanych aktorów, którzy wspominają pracę na wyróżnionymi rolami

Aktualizacja: 20.11.2009 17:28 Publikacja: 22.10.2009 11:48

Piątka nominowanych do prestiżowej nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2009

Piątka nominowanych do prestiżowej nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2009

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

[link=http://www.NagrodaCybulskiego.pl]ZAGŁOSUJ[/link]

[b] MAŁGORZATA BUCZKOWSKA — nominacja za rolę w „Jestem twój” Mariusza Grzegorzka [/b]

data urodzenia: 25.08.1976

wykształcenie: PWST w Krakowie (2002)

wybrana filmografia: „Glina” (serial tv; 2003), „Sprawa na dziś” (serial tv; 2003/2005), „Oda do radości” (2005), „Masz na imię Justine” (2005), „Mrok” (serial tv; 2006), „Statyści” (2006), „Prawo miasta” (serial tv; 2007) „0_1_0” (2008), „Cztery noce z Anną” (2008), „Londyńczycy” (serial tv; 2008/2009), „To nie tak jak myślisz kotku” (2008), „Jestem twój” (2009)

Miałam przy filmie „Jestem twój” ogromny komfort psychiczny, bo pracowałam z reżyserem, którego znałam. Z Mariuszem Grzegorzkiem spotkaliśmy się wcześniej w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Pewnie dzięki temu nie musiałam brać udziału w castingach, co zawsze jest dla aktora stresujące. Dostałam scenariusz, po czym Mariusz zarządził dwa tygodnie prób w obiekcie, w którym kręciliśmy potem większość zdjęć.

Moja rola była niezwykle trudna emocjonalnie. Musiałam pokonać w sobie wiele oporów. Wracając do domu, ciągnęłam za sobą tamtą dziewczynę z filmu. Nie byłam w stanie wieczorem spokojnie wypić herbaty i pójść spać. Nieustannie myślałam o pracy, trawiłam albo to, co już się wydarzyło, albo to, co miało nastąpić następnego dnia. Przez miesiąc niemal zrosłam się z tą postacią. Ale też zdaję sobie sprawę, jak wiele zawdzięczam Mariuszowi Grzegorzkowi i swoim partnerom — część z nich to moi koledzy z teatru. Aktor nigdy nie tworzy roli zupełnie sam. Ma na nią wpływ wizja reżysera, zachowania partnerów, nawet nastrój na planie.

[b] AGATA BUZEK — nominacja za rolę w „Rewersie” Borysa Lankosza[/b]

data urodzenia: 20.09.1976, Pyskowice

wykształcenie: Akademia Teatralna w Warszawie (1999)

wybrana filmografia: „Kochaj i rób co chcesz” (1997), „Wrota Europy” (1999), „Wiedźmin” (2001), „Zemsta” (2002), „Glina” (serial tv; 2003), „Nightwatching” (2007), „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” (serial tv; 2007), „Teraz albo nigdy!” (serial tv; 2008/2009), „Rewers” (2009)

Zaczęło się od tego, że Borys Lankosz przesłał mi scenariusz Andrzeja Barta. Przeczytałam ten tekst i wpadłam w zachwyt. Potem spotkaliśmy się z Borysem i od razu wiedzieliśmy, że chcemy razem pracować. Mieliśmy, na szczęście, trochę czasu na przygotowania, próby, rozmowy, zrozumienie klimatu filmu. To było istotne, bo „Rewers” łączy powagę z groteską. Dlatego musieliśmy wszyscy mówić tym samym językiem i grać w tej samej konwencji.

Dziennikarze często pytają mnie, czy nie miałam tremy grając z tak wielkimi aktorkami jak Anna Polony i Krystyna Janda. Jestem tymi pytaniami zdziwiona. Bo tak naprawdę, to jest przede wszystkim wielka radość i wielki przywilej. Ich obecność daje młodemu aktorowi poczucie bezpieczeństwa. Myślę, że stresować to bym się raczej mogła grając z amatorami, po których nie wiadomo czego można się spodziewać.

Okres zdjęciowy nie był łatwy, bo dzisiaj ekipy mają małą ilość dni zdjęciowych. Pracowaliśmy po 16, czasem po 18 godzin na dobę, ale mimo to czas spędzony na planie sprawił mi ogromną przyjemność. Po pierwsze, spotkałam bardzo interesujących ludzi. Po drugie, aktorowi rzadko zdarza się dostać do ręki tekst tak piękny i precyzyjny, a jednocześnie nie zamykający, lecz otwierający możliwość kreacji. Można było w tym scenariuszu grzebać, ciągle doszukując się czegoś nowego. Dlatego wielkie podziękowania od nas wszystkich należą się Andrzejowi Bartowi.

[b] MAGDALENA CZERWIŃSKA — nominacja za role w „Pokoju szybkich randek” Anny Maliszewskiej i w „Wojnie polsko-ruskiej” Xawerego Żuławskiego. [/b]

data urodzenia: 1978, Toruń

wykształcenie: PWST w Krakowie (2001)

wybrana filmografia: „Siedem przystanków na drodze do raju” (2003), „Zostać miss 2” (serial tv; 2003), „Glina” (serial tv; 2004/2008), „Dublerzy” (2006), „Oficerowie” (serial tv; 2006), „Pokój szybkich randek” (nowela w: „Demakijaż”; 2007), „Prawo miasta” (serial tv; 2007), „Trzeci oficer” (serial tv; 2008), „Wojna polsko-ruska” (2009) Żeby zagrać w „Pokoju szybkich randek” przeszłam kilkustopniowy casting. To były świetne zdjęcia próbne, jakie nie zdarzają się często.

Ania Maliszewska jest osobą silną i zdecydowaną. Dokładnie wie, co chce zrobić i czego oczekuje od aktora. Później mi się zresztą przyznała, że początkowo widziała w mojej roli kogoś innego. Ale jednak powierzyła mi to zadanie i od razu zaczęła się szalona podróż bez trzymanki. Rzuciłyśmy się w wir. Zdjęcia trwały 10 dni. Film kosztował 100 tysięcy złotych, pieniędzy nie starczało na nic. Ale daliśmy radę.

Robiliśmy w domu próby, żeby potem nie tracić czasu na planie. Wiele scen kręciliśmy w więzieniu, gdzie mieliśmy wyznaczone bardzo ścisłe godziny pracy. Bardzo mi pomógł mój filmowy partner — Łukasz Simlat. I oczywiście Ania, która umie prowadzić aktora. Ma w sobie jakąś prawdę.

W „Pokoju szybkich randek” po raz pierwszy mogłam pokazać na ekranie swoje możliwości. Coś więcej niż w serialach. Jestem bardzo z tego filmu dumna. A „Wojna polsko-ruska”? Arletka to było niewielkie zadanie, jednak Xawery Żuławski przekazuje aktorowi niesamowitą energię. Moja scena, jedna z dwóch, rozgrywała się na festynie.

Nakręciliśmy na początku trzy duble. Xawery był niezadowolony, ja przerażona. Każdy z nas ma przecież w sobie taki czujnik. Wie, kiedy musi przekroczyć coś w sobie samym, żeby interesująco zagrać. Na szczęście Xawery nie popuścił, wieczorem wróciliśmy do tej sceny. Już nawet nie było Borysa Szyca, partnerował mi sam Xawery. Byłam wykończona. Ale bardzo chcieliśmy to dobrze zrobić. I zrobiliśmy.

[b] ROMA GĄSIOROWSKA — nominacja za role w „Jestem twój” Mariusza Grzegorzka i w „Wojnie polsko-ruskiej” Xawerego Żuławskiego. [/b]

data urodzenia: 1981, Bydgoszcz

wykształcenie: PWST w Krakowie (2005)

wybrana filmografia: „Pogoda na jutro” (2003), „Warszawa” (nowela w: „Oda do radości”; 2005), „Pitbull” (serial tv; 2005/2008), „Wieża” (2005), „Futro” (2007), „Londyńczycy” (serial tv; 2008/2009), „Rozmowy nocą” (2008), „Tatarak” (2008), „Jestem twój” (2009), „Moja nowa droga” (2009), „Wojna polsko-ruska” (2009), „Zero” (2009) Film Mariusza Grzegorzka był bardzo kameralny. Dawał komfort pracy taki, jaki ma się w teatrze. Atmosfera na planie była tak ciepła i miła, że aktorzy mogli zdjąć pancerze, które zwykle noszą i szukać czegoś, co zwykle kryją pod tą wielką zbroją. W „Jestem twój” znalazła się scena retrospekcji. Moja bohaterka jest w niej bardzo młodziutka. Nie wiem, czy potrafiłam ją wiarygodnie zagrać, ale to było ciekawe zadanie aktorskie.

„Wojna polsko-ruska” to drugi biegun kina. Kaskaderzy, wielkie sceny zbiorowe. Ale czuliśmy, że powstaje coś ważnego. Moja droga na plan była trudna. Ostatecznie, kiedy już okazało się, że ten film będzie robił Xawery, wzięłam udział w castingu. Długo czekałam na informację, czy dostałam rolę. Nie pasowałam do niej wyglądem, musiałam do siebie reżysera przekonać. Ostatecznie jednak dał mi szansę.

Dzisiaj myślę, że te dwie role zamknęły jakiś etap w moim życiu. Jestem za nie wdzięczna Xaweremu i Mariuszowi. Dzięki nim zaakceptowałam chyba siebie jako aktorkę. To oni pomogli mi uwierzyć, że dokonałam w życiu właściwych wyborów.

[b]ERYK LUBOS — nominacja za rolę w filmie „Moja krew” Marcina Wrony [/b]

data urodzenia: 6.09.1974, Tarnowskie Góry

wykształcenie: PWST we Wrocławiu (1998)

wybrana filmografia: „Wszystkie pieniądze świata” (1999), „Oficer” (serial tv; 2004/2005), „W dół kolorowym wzgórzem” (2004), „Pitbull” (serial tv; 2005/2008), „Wielki wóz” (nowela w cyklu tv: „Solidarność, Solidarność”; 2005), „Z odzysku” (2005), „Przebacz” (2006), „Środa czwartek rano” (2007), „Boisko bezdomnych” (2008), „Non stop kolor” (nowela w: „Demakijaż”; 2008), „Tysiąc zakazanych krzaków” (2008), „Dom zły” (2009), „Moja krew” (2009)

Jestem zaszczycony tą nominacją i nagrodą dla mnie już jest sama obecność w tym gronie. Jestem tu „rodzynkiem” wśród czterech pań. A „Moja krew” mówi w pewnym sensie o przemijaniu wartości męskich w świecie. Więc wszystko się zgadza. Film Marcina to romans, wbrew pozorom opowieść o miłości, a nie o twardzielstwie.

Boks jest tu tylko pretekstem. Ale byłem do tej roli dobrze przygotowany. Mam za sobą 11 lat ostrych treningów, trzymania wagi, pielęgnowania w sobie sportowego napięcia. Może przeczuwałem, że kiedyś zagram boksera. Świat aktorski zniszczył mi kondycję, ale cieszę się, że w końcu wybrałem aktorstwo.

I jestem szczęśliwy, że dostałem nominację w 40. edycji nagrody Cybulskiego. To nie jest żaden przekręt myślowy, ani wazelina. Zbyszek Cybulski jest dla mnie drugi po Bogu. Niech czuwa nad nami.

[ramka][b]JURY[/b]

W skład powołanego w tym roku przez Fundację „KINO” Jury wchodzą:

* Stanisława Celińska, aktorka teatralna i filmowa, obecnie związana z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego i Teatrem Współczesnym w Warszawie,

* Tadeusz Chmielewski, reżyser filmowy, kierownik artystyczny Studia Filmowego „Oko”,

* Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika „Kino”,

* Paweł Miśkiewicz, reżyser teatralny, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Dramatycznego w Warszawie,

* Piotr Reisch, prezes Telewizji Kino Polska.

Obok nagrody przyznawanej przez Jury (powoływanego co roku spośród osobistości świata kultury) swoją Nagrodę przyznaje publiczność. Widzowie mogą oddawać głosy na stronie [link=http://www.NagrodaCybulskiego.pl]www.NagrodaCybulskiego.pl[/link]. Plebiscyt trwa do 30 listopada br. [/ramka]

[link=http://www.NagrodaCybulskiego.pl]ZAGŁOSUJ[/link]

[b] MAŁGORZATA BUCZKOWSKA — nominacja za rolę w „Jestem twój” Mariusza Grzegorzka [/b]

Pozostało 99% artykułu
Film
Kryzys w polskiej kinematografii. Filmowcy spotkają się z ministrą kultury
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Film
Najbardziej oczekiwany serial „Sto lat samotności” doczekał się premiery
Film
„Emilia Perez” z największą liczbą nominacji do Złotego Globu
Film
Europejskie Nagrody Filmowe: „Emilia Perez” bierze wszystko
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Film
Harry Potter: The Exhibition – wystawa dla miłośników kultowej serii filmów