[srodtytul]Godzina szczytu, reż. Vincenzo Marra ****[/srodtytul]

[b]Premiera DVD: 13 sierpnia 2009 [TiM Film Studio][/b]

Ile człowiek jest w stanie poświęcić dla pieniędzy? Odpowiedź znajdziemy właśnie w tym filmie. Filippo Costa, młody urzędnik włoskich służb podatkowych, pochodzi z biednej rodziny, ale wstydzi się swych korzeni. Pieniądze szybko stają się jego głównym celem, a praca w administracji państwowej otwiera mu drzwi do świata wielkich przekrętów, korupcji i łapówek. To wydaje się bardziej atrakcyjne niż mozolne wspinanie się po szczeblach kariery. Tym bardziej że u boku Filippo pojawia się atrakcyjna, bogata kobieta, zakochana w nim po uszy, która pomaga mu awansować do świata przepychu i bogactwa. Niestety, świat wielkich pieniędzy rządzi się bezlitosnymi regułami. Nie ma w nim żadnych zasad.

[srodtytul]The Rolling Stones: Gimme Shelter, reż. Albert Maysles, David Maysles, Charlotte Zwerin ****[/srodtytul]

[b]Premiera DVD: 25 września 2009 [Galapagos Films][/b]

Mówi się, że to najwspanialszy film rockowy, jaki kiedykolwiek powstał. I to stwierdzenie nie jest dalekie od prawdy. „Gimme Shelter” z udziałem The Rolling Stones zrealizowano w listopadzie i grudniu 1969 r. podczas – uważanej za najważniejszą – amerykańskiej trasy tego zespołu. Na nagraniach zobaczymy m.in. młodą Tinę Turner, która przed wyjściem Stonesów na scenę wykonuje balladę „I’ve Been Loving You Too Long”. Jednak ten film to nie jest słodka opowieść o jednej z największych gwiazd wszech czasów. Reżyserom udało się uchwycić atmosferę chaosu i przemocy, która panowała podczas ostatniego występu w roku 1969, uważanego później za symboliczny kres hipisowskiego Lata Miłości.

[srodtytul]Australia, reż. Baz Luhrmann ***[/srodtytul]

[b]Premiera DVD i Blu-ray: 1 września 2009 [Imperial Cinepix][/b]

Nazwiska Nicole Kidman i Hugh Jackmana to niezła rekomendacja. Uwagę przykuwają także kostiumy, które amerykańska Akademia Filmowa uhonorowała nominacją do Oscara. Jednak tym, którzy nie przepadają za melodramatami z elementami wojennymi, obraz raczej się nie spodoba. Film opowiada o losach Sarah Ashley, która w 1939 r. przybywa do Australii, by odwiedzić swego męża. Okazuje się jednak, że ten nie żyje, a farma, która po nim pozostała, jest na skraju bankructwa. Sarah łączy siły z poganiaczem bydła Droverem. Razem postanawiają przeprowadzić ogromne stado do odległego o setki mil punktu skupu w Darwin. Ale tam trwa wojna…

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

[srodtytul]Strasznie szczęśliwi, reż. Henryk Ruben Genz *****[/srodtytul]

[b]Premiera DVD: 3 września 2009 [TiM Film Studio][/b]

Ten genialny duński film został wielokrotnie nagrodzony na światowych festiwalach, m.in. w Karlowych Warach i Chicago. Faktycznie, nudzić się na nim nie sposób. Jest mieszanką kryminału, komedii i thrillera. Roi się tam od dziwacznych postaci i niewytłumaczalnych zjawisk. Podobnie zresztą jak w niegdysiejszym telewizyjnych hicie „Miasteczko Twin Peaks”. W „Strasznie szczęśliwych” głównym bohaterem również jest policjant, który trafia na służbę do niewielkiego miasteczka. Z początku nie zachwyca go myśl o pracy w otoczeniu nieokrzesanych wieśniaków, krów i błota. A i jego samego miejscowi nie akceptują. W końcu przyjechał z Kopenhagi, a policjant powinien być „swój”, jak ksiądz, lekarz czy właściciel sklepu, do tej pory pilnujący tu porządku. Jednak to miejsce tylko pozornie jest spokojne, a bagienne tereny kryją w sobie wiele mrocznych tajemnic.