[b][link=http://www.rp.pl/galeria/9146,1,399174.html]Fotosy z filmów [/link] [/b]

Białoruski reżyser otrzyma Nagrodę Festiwalu im. Marka Nowickiego, przyznawaną od 2003 r. przez Helsińską Fundację Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. W "Królestwie Zdechłych Myszy" Daszuk demaskuje dyktaturę Łukaszenki. Przywódca jest przedstawiony jako niebezpieczny psychopata, a jego otoczenie jako klakierzy żądni pieniędzy i kariery.

Warszawska publiczność obejrzy około stu najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata. W konkursie zobaczymy dokumenty wyprodukowane w latach 2008– 2009, prawie dwadzieścia filmów wybranych spośród ponad tysiąca zgłoszeń.

Jest wśród nich nagrodzony Złotym Smokiem na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym izraelski film „Pizza w Auschwitz” oraz dwa dokumenty z festiwalu w Cannes: wstrząsający chiński obraz „Petenci”, opowiadający o zwykłych ludziach, którzy stają do nierównej walki z systemem i „Mój sąsiad, morderca” Anne Aghion - historia oprawców i rodzin ofiar rwandyjskiego ludobójstwa z 1994 r.

Warszawscy widzowie obejrzą również nagrodzony w 28 listopada na najważniejszym światowym festiwalu filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie film Ricka Goldsmitha i Judith Ehrlich "Most Dangerous Man in America"/"Człowiek, który pokonał Pentagon". Pokazom towarzyszyć będą spotkania z zaproszonymi twórcami, dziennikarzami i ekspertami.

Filmy oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą: polski operator i reżyser Jacek Petrycki, francuski twórca filmów eksperymentalnych Jean-Gabriel Pèriot, Julia Sereda, członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia "Memoriał" - jednej z najważniejszych rosyjskich organizacji zajmujących się prawami człowieka, Taco Ruighaver, dyrektor Programowy festiwalu filmowego Amnesty International Movies That Matter, odbywającego się w Hadze oraz Debra Zimmerman – szefowa Women Make Movies, najważniejszego na świecie producenta i dystrybutora filmów tworzonych przez kobiety.

Cykl „Dyskretny urok propagandy” prezentowany będzie w tym roku po raz czwarty. Nowością są dwie sekcje „Zbliżenia” i „Chcę zobaczyć”. Pierwsza z nich poświęcona będzie wybranym regionom świata, druga dokumentom dotyczącym aktualnych wydarzeń, znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka. W tym roku zbliżymy się do krajów byłego ZSRR.

Skutki działań międzynarodowych korporacji pokażą filmy prezentowane w ramach retrospektywy pt. „Piąta władza”. W dokumentach holenderskiego artysty Renzo Martensa zostanie zdemaskowana postkolonialna hipokryzja zachodniego świata. Trzecia retrospektywa pt. „Ukryta kamera” to filmy nakręcone bez wiedzy lub zgody władz.

W Warszawie Watch Docs zakończy się 13 grudnia, ale za sprawą Festiwalu Objazdowego przeniesie się do innych miast Polski, w 2010 r. odwiedzi ich ponad 30. Poza tym najbardziej interesujące filmy trafią do bibliotek kilkunastu szkół wyższych.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

[link=http://www.watchdocs.pl/files/program.pdf] Program festiwalu[/link]

[link=http://www.watchdocs.pl/files/watch_docs_09.pdf]Katalog[/link]

[link=http://www.watchdocs.pl/]www.watchdocs.pl[/link]