Pokazuje go także jako sympatyka nazistów sprawiającego mnóstwo kłopotów rodzinie królewskiej. W ujawnionych niedawno aktach FBI liczących 227 stron znajdują się dowody, że podziwiał Hitlera, a podczas wojny utrzymywał kontakty z hitlerowskimi Niemcami, zdradzając im tajemnice aliantów.

Przez rodaków postrzegany był jako nieustraszony jeździec, atleta, pilot, a że dodawał do tego wdzięk playboya i świetny gust – uchodził za najbardziej pożądanego kawalera. Jednak istnieją nagrania z jego licznych wizyt w Indiach, gdzie zachowywał się skandalicznie, wychodził w trakcie publicznych ceremonii i odmawiał spotkań z ludźmi, z którymi powinien był rozmawiać. Do tego był śpiochem, lubił alkohol i popisywanie się w towarzystwie, nie grzeszył też wiedzą. No i romansował – przede wszystkim z mężatkami.

Pierwszą głośną miłosną przygodę przeżył ze starszą od niego o 12 lat Marion Coke. Małżeństwo z Wallis Simpson, dwukrotnie rozwiedzioną Amerykanką, uważaną za miłośniczkę bogatych mężczyzn, na zawsze poróżniło Edwarda z rodziną i ostatecznie pozbawiło tronu. Z akt FBI wynika, że Wallis przez wiele lat utrzymywała kontakty z von Ribbentropem. W czasie wizyty w Niemczech w 1937 roku świeżo upieczonych małżonków podejmowali z honorami Hitler i Goering.

Wszystkie te fakty zebrane przez dokumentalistów pokazują, jak blisko zdrady kraju był Edward.

1.45 | TVP 2 | PONIEDZIAŁEK