Poza zestawami konkursowymi na pokazach specjalnych widzowie będą mogli obejrzeć głośny, nagrodzony na festiwalu weneckim film dokumentalny o „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego o losach przedwojennego reżysera Michała Waszyńskiego oraz łączący dokument z animacją „Jeszcze dzień życia” Raula de la Fuente i Damiana Nenowa o Ryszardzie Kapuścińskim relacjonującym wojnę w Angoli. Premiera tego filmu odbyła się podczas ubiegłorocznego festiwalu canneńskiego, a w grudniu 2018 twórcy odebrali Europejską Nagrodę Filmową w kategorii długometrażowej animacji. W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza organizatorzy festiwalu przypomną też film Mariusza Trelińskiego „Pożegnanie jesieni”. 

Jednocześnie w Zakopanem odbędą się warsztaty filmowe dla młodzieży, które w tym roku poprowadzą Zbigniew Wichłacz i Sławomir Kalwinka. 

Projekcje konkursowe będą odbywały się do soboty 13 kwietnia. Jury obradujące pod przewodnictwem reżyserki Kingi Dębskiej poza główną nagrodą - Grand Prix Burmistrza Zakopanego, przyzna również inne wyróżnienia: Zakopiańskiego Centrum Kultury, Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Medal im. Grzegorza Dubowskiego – jednego z pomysłodawców festiwalu.