W gmachu głównym muzeum trwa wielka, monograficzna i multimedialna wystawa „WAJDA”, poświęcona temu wyjątkowemu reżyserowi. Można na niej zobaczyć ponad tysiąc obiektów związanych z jego twórczością i zanurzyć w filmowy i teatralny świat, przywoływany także w ekranowych reminiscencjach fragmentów dzieł Andrzeja Wajdy.

Natomiast pokazy letniego kina plenerowego i rozmowy z cyklu „Aktorzy Wajdy” będą odbywać się w ogrodzie Pawilonu Józefa Czapskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

– Te spotkania w sposób szalenie istotny pokazują, że sednem wystawy „WAJDA” jest rozpoznawanie człowieka w artyście i artysty w człowieku. Tylko przez bezpośredni kontakt z najbliższymi współpracownikami Andrzeja Wajdy możemy poznać jego drugą, pozafilmową twarz. Do udziału w spotkaniach udało się zaprosić naprawdę wybitne nazwiska, dzięki którym obraz Mistrza jest nie tylko uzupełniony, ale w satysfakcjonujący sposób dopełniony – mówi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. To on poprowadzi krakowskie spotkania.

Ich hasło brzmi „Wielka literatura na ekranie”. Zainauguruje je 4 sierpnia pokaz „Pana Tadeusza”, który do kin przyciągnął ponad 6 milionów widzów. A po nim odbędzie się spotkanie z Andrzejem Sewerynem. Jak podkreślali krytycy, siłę tego filmu stanowi znakomita obsada.

Aż dwa pokazy przypomną adaptacje prozy Jarosława Iwaszkiewicza. Prezentacji filmu „Brzezina” (8 sierpnia) będzie towarzyszyć spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem. A projekcję „Panien z Wilka” (25 sierpnia) poprzedzi rozmowa z Mają Komorowską, Anną Seniuk i Krystyną Zachwatowicz-Wajdą.

O „Pannach z Wilka” reżyser mówił: „Ponieważ moje filmy są, jak sądzą niektórzy, nadwyraziste, zbyt gwałtowne, ich siła – tych, które się spodobały widowni i o których się mówi – leży na wierzchu, dlatego też, prawdopodobnie, szukam czegoś, co jest przeciwieństwem mojego charakteru; próbuję swoich sił w tym, co jest dla mnie najtrudniejsze – zrobienia filmu, który by się składał z samych delikatności”.

Do opowiadania Iwaszkiewicza Wajda odwołał się też w filmie „Tatarak”, wzbogaconym o monolog Krystyny Jandy, oparty na jej osobistych przeżyciach, jak i opowieść o tym, jak powstaje film. W dyskusji towarzyszącej jego pokazowi (18 sierpnia) weźmie udział Krystyna Janda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny. A na wystawę „Wajda” obowiązują promocyjne, wakacyjne ceny biletów.