"Śmierć Stalina" w reżyserii Armando Iannucciego to czarna komedia, w której karykaturalnie przedstawione są codzienne problemy, z którymi boryka się Związek Radziecki. Po śmierci Józefa Stalina między bohaterami rozpoczyna się walka o władzę. Wśród aktorów nie zabrakło światowych gwiazd. W rolę Nikity Chruszczowa wcielił się Steve Buscemi.

Dzieło Iannucciego oceni rosyjskie ministerstwo kultury. Możliwe, ze "Śmierć Stalina" zostanie zakazana w Rosji. Zdaniem jednego z doradców ministra, film może być zaplanowaną prowokacją państw zachodnich.

Jego zdaniem brytyjsko-francuska produkcja zostanie zakazana, jeśli urzędnicy uznają, że "podżega do nienawiści". Zdaniem urzędników film może doprowadzić w Rosji do masowych protestów.

"Śmierć Stalina" oficjalnie skrytykowała Partia Komunistyczna, nazywając film "odrażającym". Rzecznik partii powiedział, że autorzy chcieli wywołać niezadowolenie w Rosji.

Kontrowersje wywołuje również w Rosji film "Matylda", który opowiada o romansie Mikołaja II z polską baletnicą Matyldą Krzesińską. Petersburski deputowany zwrócił się do Ojca Świętego z prośbą o rozwiązanie toczącego się w Rosji sporu. Czytaj więcej