Lista 2000 tworzy specyficzny obraz procesów zachodzących w polskiej gospodarce. Można tu mówić o analizie procesów, gdyż dane źródłowe, które analizuje kapituła, obejmują nie tylko wyniki ostatniego roku, ale także lat ubiegłych. Jednak to, co się dzieje w czołowych firmach, z natury rzeczy nie odzwierciedla stanu i zmian zachodzących w całej gospodarce. Inny punkt widzenia prezentują dane gromadzone już od 1986 r. przez IRG. Pochodzą one z badań ankietowych przedsiębiorców. Oczywiście każdy ma swą własną subiektywną opinię o stanie gospodarki, ale jeśli zbierze się opinie z prawie 500 firm, można je uogólniać i traktować jako obiektywną ocenę danej grupy przedsiębiorców.
W badaniu odpowiadają na pytania, wybierając jedną z trzech możliwych odpowiedzi: wzrost, spadek, bez zmian. Ostatecznym celem jest wyznaczenie na podstawie różnicy pomiędzy odpowiedziami optymistycznymi a pesymistycznymi wartości barometru koniunktury. Podobne badania prowadzone są przez IRG w budownictwie, handlu, rolnictwie, bankowości i gospodarstwach domowych.
[wyimek]W ocenach perspektyw rozwoju firm w krótkim horyzoncie czasu przedsiębiorcy są raczej pesymistami. Ale przyszłość nie jest aż tak czarna[/wyimek]
Zacznijmy od ogólnej oceny polskiej gospodarki. Trzeba stwierdzić, że sygnały o pogarszającej się sytuacji pojawiły się w połowie 2007 r. Od maja 2007 r. zwiększała się grupa tych, którzy diagnozowali pogarszanie się warunków funkcjonowania. Mimo krótkotrwałej poprawy pod koniec 2007 r., negatywne oceny narastały i w 2008 r. już przeważały. Stan ten trwa do dziś, a przewaga pesymistów nad optymistami sięga prawie 25 pkt. I to zarówno w ocenie stanu bieżącego, jak i przewidywań.
W ocenie przedsiębiorców systematycznie (choć także z obserwowalnym cyklem sezonowym) od drugiego kwartału roku 2007 pogarsza się sytuacja finansowa firm. Bezrobocie ponownie staje się istotnym problemem dla gospodarki. Praktycznie od kilkunastu lat wśród przedsiębiorców przeważali pesymiści, co oznaczało, że liczba twierdzących, iż zatrudnienie spada, była większa od tych o opinii przeciwnej. W początku 2006 roku zaczęli przeważać optymiści, niestety w połowie 2007 roku ich liczba zaczęła maleć, i znowu przeważają pesymiści (nadwyżka to ok. 15 punktów).