– Należy dokładnie przemyśleć, kiedy i na jakich warunkach rozpocząć proces wchodzenia do korytarza walutowego ERM2 oraz jak w czasach kryzysu gospodarczego wypełnić warunki konwergencji – taką konkluzją zakończyła się konferencja „Wejście do strefy euro: za czy przeciw?” na Uniwersytecie Fryburskim w Szwajcarii.
Ekonomiści tego Uniwersytetu, m.in. prof. Heinrich Bortis i prof. Sergio Rossi, podkreślali, że model funkcjonowania strefy euro jest wciąż modyfikowany, na co będzie także miał wpływ kryzys finansowy. Kraje członkowskie powinny wpływać na te zmiany, tak by lepiej były spełniane ich potrzeby rozwojowe.
Konferencję zorganizował Instytut Kościuszki wraz ze Stowarzyszeniem Ekonomiczno-Kulturalnym Fripol Association we Fryburgu. Wzięło w niej udział ok. 100 osób, przedstawiciele m.in. szwajcarskich ministerstw, świata naukowego i finansowego, Polonii, polskiej ambasady i Narodowego Banku Polskiego.
– Wejście Polski do strefy euro będzie miało długofalowe skutki dla nas i całej strefy – stwierdziła Izabela Albrycht, wiceprezes Instytutu Kościuszki. – Konieczna jest dyskusja na ten temat – dodała.