Jakub Kurkiewicz, Paweł Mazgaj, Adam Rajewski, Łukasz Sznajder i Adam Dominiak – studenci wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa (MEiL) Politechniki Warszawskiej pokonali w finale w Budapeszcie zespoły uczelniane z Francji i Wielkiej Brytanii i zdobyli główną nagrodę – 25 tys. euro na realizację swego projektu.
W konkursie organizowanym pod hasłem „Ekologiczny kampus” studenci mieli przedstawić projekty zawierające innowacyjne proekologiczne rozwiązania, które można zastosować na uczelnianych kampusach.
Organizator konkursu brał pod uwagę efekt ekologiczny projektu, innowacyjność rozwiązania i jego wymiar biznesowy. – Mieliśmy kilka szalonych pomysłów, które okazywały się ekonomicznie nierealne. Zdecydowaliśmy się na projekt, który może nie jest szczególnie nowatorskim rozwiązaniem, ale innowacyjna na skalę Polski jest koncepcja zastosowania go w takim miejscu i w takiej skali – wyjaśnia jeden z członków zwycięskiej ekipy Adam Rajewski.
Opracowany przez polskich studentów projekt samodzielnego układu elektrociepłowniczego, opartego na silniku gazowym (bardziej opłacalnego, niż zakup ciepła i energii elektrycznej z miejskich elektrociepłowni), ma być realizowany w gmachu Instytutu Techniki Cieplnej PW.
– Celem konkursu nie była rekrutacja przyszłych pracowników, ale na pewno będziemy czekali na aplikacje zwycięskich zespołów. Mamy mnóstwo możliwości pracy dla młodych inżynierów – mówił „Rz” Patrick Fosse, dyrektor ds. procesu rekrutacji w GE Energy Europe, odpowiedzialny za organizację konkursu. Jak dodał, w ubiegłym roku GE Energy przyjęło w Europie ok. 800 inżynierów, w tym ok. 15 proc. niedawnych absolwentów.