Priorytety dla najpilniejszych zastosowań innowacji w rozwoju technologii informacyjnych w Polsce określono w Programie Foresight Polska 2020. Podsumowanie priorytetów, rekomendacje i najbardziej prawdopodobne kierunki rozwoju na najbliższe 11 lat znalazły się w czerwcowym raporcie „Wyniki Narodowego Programu Foresight Polska 2010”, przygotowanym pod kierownictwem prof. Michała Kleibera, szefa Polskiej Akademii Nauk.
Według autorów raportu, jednym z głównych wyzwań, jakie stoi w najbliższych latach przed Polską, jest skuteczne włączenie najnowocześniejszych technologii w rozwój kapitału ludzkiego, społecznego i edukacyjnego naszego kraju. Jedno z najpilniejszych zadań, którego realizacja już się rozpoczęła, to informatyzacja administracji publicznej. – Bez zmiany jej XIX-wiecznej struktury stanie się ona wkrótce jednym z głównych hamulców rozwoju gospodarki opartej na wiedzy – piszą autorzy raportu.
Informatyzacja administracji i umożliwienie dostępu do jej usług przez Internet nie będą jednak miały wielkich szans bez polepszenia dostępu do szerokopasmowych łącz internetowych. Program Foresight Polska 2020 zakłąda, że za 11 lat normą w UE będzie powszechny dostęp do szerokopasmowych łącz o przepływności kilku megabitów. Obecnie Polska nie dysponuje nawet wiarygodnymi danymi o dostępności łącza naziemnych w poszczególnych rejonach kraju, a firmy telekomunikacyjne, które chcą podłączać klientów oddalonych od infrastruktury światłowodowej (tzw. internetowa „ostatnia mila”), mają problemy z uzyskaniem dofinansowania UE na ten cel.
Foresight Polska 2020 wskazuje też na problem polskiego systemu edukacyjnego, który w dużej mierze działa w oderwaniu od rynku. – Mamy potencjał intelektualny w naukach teleinformacyjnych, nie przekłada się to na komercyjne produkty i usługi – czytamy w raporcie. Rekomendacje wskazują na obszary, które dziś są w awangardzie badań nad technologiami, np. data mining (czyli pozyskiwanie wiedzy z rozproszonych zbiorów), techniki analizy mowy i obrazów, narzędzia do zautomatyzowanego przetwarzania wiedzy zalegającej np. w danych zebranych przez firmy czy organizacje w użyteczną wiedzę.
Dopływu innowacji będą wymagać także bardziej tradycyjne sektory, które muszą poprawiać efektywność i elastyczność, jak np. energetyka. Międzynarodowe porozumienia zobowiązujące Polskę do redukcji emisji CO2 oraz coraz większy nacisk na ekologię sprawią, że energetyka znajdzie się w awangardzie innowatorów w przemyśle. —tbo