W bieżącym roku najlepiej wypadł Allianz. W ostatnim kwartale, choć na giełdzie był to okres najgorszy od zakończenia bessy, fundusz ten potrafił wypracować prawie 3 proc. zysku. W tym czasie działający na tym samym rynku DWS zanotował ponad 10-proc. stratę. Przykład ten pokazuje, jaka przepaść czasami dzieli fundusze. Bardzo wiele zależy od oceny zdarzeń gospodarczych i od doboru spółek do portfela.
Zarządzający Allianz TFI uważają, że kwietniowe załamanie na warszawskiej giełdzie doprowadzi ceny akcji do niskich poziomów wyznaczonych w lutym tego roku. Można zatem zakładać, że udział akcji w portfelu funduszu tego towarzystwa jest najmniejszy z możliwych (70 proc.). Resztę stanowią papiery dłużne.
Podobne zależności można zaobserwować w grupie akcyjnych funduszy uniwersalnych. Wyniki funduszy są przeciętnie o 3,6 pkt proc. gorsze od benchmarków. Jednak w krótszych okresach różnice między średnim wynikiem a wzorcem są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku funduszy inwestujących w akcje MiŚ.
Wśród funduszy o najdłuższej historii wskazanie najlepszych nie sprawia większego kłopotu. Najlepiej zarówno z konkurencją, jak i z benchmarkiem radziły sobie: Idea Akcji i Aviva Polskich Akcji. W grupie funduszy o nieco krótszej historii wyróżnił się Quercus oraz Aviva Nowych Spółek.
Pogorszenie nastrojów na giełdzie odbiło się również na wynikach funduszy mieszanych. Co prawda średnie wyniki funduszy zrównoważonych z ostatnich trzech miesięcy były nieco wyższe od wzorca, ale to zasługa Alior Short Equity, który zadebiutował na rynku w tym roku. Nie jest to typowy fundusz zrównoważony. Inwestuje on przede wszystkim na rynku kontraktów terminowych i jak wskazuje jego nazwa, jest nastawiony na zarabianie podczas spadku kursów. Może on stanowić dobre uzupełnienie portfela.
[wyimek][b]Zobacz,[/b] [link=http://www.rp.pl/artykul/504771.html]gdzie kupisz jednostki funduszy zrównoważonych[/link][/wyimek]