Mimo że Polska była wśród pierwszych krajów, które zmierzyły się z narastającym kryzysem demograficznym, to pozytywne efekty tych działań zaczynają być coraz mniejsze.
Inaczej niż na przykład we Francji nie udało nam się zwiększyć liczby urodzeń. Istotny wpływ na to ma również fala emigracji zarobkowej po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i otwarciu rynku pracy dla Polaków przez część państw „starej” Unii.
Ponadto nie udało nam się zakończyć reformy emerytalnej (wciąż brak jest regulacji dotyczącej wypłat emerytur dożywotnich). Część regulacji została uchwalona ze znacznym opóźnieniem w stosunku do pierwotnych planów (w szczególności rozwiązania dotyczące emerytur pomostowych). To przyniosło istotne negatywne skutki, a ponadto już w 2001 roku rozpoczęło się ograniczanie zakresu obowiązywania powszechnego zreformowanego systemu.
?
W efekcie wyłączono z niego członków służb mundurowych (pierwotnie podejmujący służbę po wprowadzeniu reformy stanowili część systemu powszechnego), prokuratorów (którzy uzyskali system zaopatrzeniowy, analogicznie jak wcześniej sędziowie), górników (po protestach przed wyborami w 2005 roku). Opóźnienie w uchwaleniu regulacji dotyczących emerytur pomostowych, poza wywalczeniem przez górników specjalnego systemu, przyniosło także zwiększenie liczby osób uprawnionych do skorzystania z wcześniejszej emerytury na dotychczasowych zasadach. Wprowadziło również rozwiązania przerzucające większość finansowania emerytur pomostowych z pracodawców (którzy opłacają z tego tytułu symboliczną składkę) na Skarb Państwa.