- Kiedy rozpoczyna się rozmowy z przedsiębiorstwami użyteczności publicznej na temat wdrożenia rozwiązań telemetrycznych, to trudno wynegocjować z nimi większe kwoty. W skali miesiąca są gotowi płacić na poziomie centów, a nie euro, od jednej karty SIM – mówił na branżowej konferencji w Londynie Sing Nat, szef portugalskiego operatora sieci CDMA 450 Zapp, cytowany przez Mobile Business Briefing.
Według niego, dla już działających operatorów nie ma większego sensu w alokowaniu wykorzystywanych zasobów radiowych dla rozwiązań M2M. Nie będzie również sensu w przyszłości, w nowobudowanych na niskich zakresach częstotliwości sieciach LTE, w których priorytetem będą usługi detaliczne. Zdaniem Singa Nata, wszystko to razem może utrudnić dużym operatorom zaoferowanie szytych na miarę rozwiązań telemetrycznych dla dużych klientów.
Powiedział on również, że tylko technologia CDMA – taka, jaką wykorzystuje jego sieć – może dać klientom kilkudziestoletnią pewność działania rozwiązania i sieci, ponieważ inne technologie przemijają, a częstotliwości podlegają reformingowi dla wydajniejszych technik transmisyjnych. Przyznał jednak przy tym, że na korzyść CDMA nie przemawiają koszty modułów i urządzeń. Mniejsza skala uniemożliwia osiągnięcie cen konkurencyjnych do technologii GSM/UMTS, a w przyszłości LTE.
W Polsce sieciami CDMA operuje PTK Centertel na częstotliwości 450 MHz oraz Nordisk z grupy Polkomtela na częstotliwości 420 MHz (Sferia stara się migrować z CDMA do UMTS na zakresie 850 MHz). W projektach dużych wdrożeń systemów telemetrycznych dla przedsiębiorstw elektroenergetycznych mówi się nie mniej o wykorzystaniu WiMAX, niż o wykorzystaniu GSM/UMTS.