- Rozważamy różne warianty - zarówno emisję obligacji na rynku krajowym, jak i zagranicznym, również inne dostępne formuły pozyskiwania długu. Szacujemy, że na najpilniejsze projekty inwestycyjne możemy pozyskać tą drogą łącznie około 3,5 mld złotych - mówi Hubert Rozpędek, wiceprezes Enei ds. ekonomicznych.

- Grupa na koniec 2010 roku w skonsolidowanym bilansie miała około 2,8 mld środków własnych. Ta kwota pozwoli nam na prowadzenie zaplanowanych inwestycji przez najbliższy okres. Posiadane w tej chwili przez Enea nadwyżki finansowe, dają nam komfort spokojnego rozpoznania możliwości pozyskiwania finansowania z rynku zewnętrznego - wyjaśnia wiceszef spółki.

Agencja ratingowa Fitch nadała Enei długoterminowe ratingi w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie "BBB" oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie "A(Pol)". Perspektywa tych ocen jest stabilna.

Zgodnie ze swoją strategią poznańska grupa chce zainwestować do 2020 r. w wariancie bazowym ok. 18,7 mld zł. Główne kierunki inwestycji to wytwarzanie konwencjonalne, dystrybucja oraz odnawialne źródła energii i wytwarzanie w kogeneracji. Do końca tego roku zostanie wyłoniony wykonawca nowego bloku energetycznego o mocy do 1000 MW w Elektrowni Kozienice (realizacja w latach 2012 -2016).

Do 2020 r. moce w odnawialnych źródłach energii mają się zwiększyć do 300 - 350 MW (z obecnie posiadanych 57 MW w elektrowniach wodnych, 2,2 MW w biogazowi w Liszkowie i 6 MW z farmy wiatrowej w Darżynie). Tegoroczne inwestycje w dystrybucję wyniosą 800 mln zł. Grupa analizuje również projekty modernizacyjno - inwestycyjne trzech najstarszych bloków Elektrowni Kozienice w celu wydłużenia okresu ich eksploatacji, a także nie wyklucza inwestycji na rynku energetycznym, pod warunkiem objęcia kontroli operacyjnej nad przejmowanymi spółkami.