Zna­la­zły się na niej ra­tin­gi Bel­gii, Hisz­pa­nii, Sło­we­nii, Włoch, Ir­lan­dii i Cy­pru. Nie­wy­klu­czo­na jest ich ob­niż­ka. Fitch ocze­ku­je, że za­koń­czy prze­gląd ocen tych kra­jów do koń­ca stycz­nia 2012 r.

Oce­nia­jąc Fran­cję, Fitch po­twier­dził jej ra­ting AAA, jed­nak ob­ni­żył je­go per­spek­ty­wę do „ne­ga­tyw­nej" ze „sta­bil­nej". Po­wo­dem ob­ni­że­nia per­spek­ty­wy jest spo­dzie­wa­ny wzrost dłu­gu pu­blicz­ne­go, któ­ry w 2014 r. ma osią­gnąć 92 proc. PKB. Mniej szczę­ścia mia­ła Bel­gia, któ­rej in­na agen­cja, Mo­ody's, ob­ni­żyła wia­ry­god­ność kre­dy­to­wą o dwa punk­ty – z Aa1 do Aa3,

Fitch za­jął się też ban­ka­mi z kra­jów Eu­ro­py Środ­ko­wej i Wschod­niej. Per­spek­ty­wę dla nich okre­śli­ła ja­ko sta­bil­ną. Ro­snąć ma jed­nak ry­zy­ko po­gor­sze­nia ko­niunk­tu­ry w związ­ku z osła­bie­niem wzro­stu, po­gor­sze­niem ja­ko­ści ak­ty­wów i moż­li­wo­ścią ogra­ni­cze­nia fi­nan­so­wa­nia. Sta­bil­na per­spek­ty­wa dla ban­ków pol­skich, cze­skich i sło­wac­kich od­zwier­cie­dla prze­ko­na­nie o re­la­tyw­nie do­brej ja­ko­ści ak­ty­wów i sta­bil­nym fi­nan­so­wa­niu. Ne­ga­tyw­ne ten­den­cje od­dzia­łu­ją na ban­ki Buł­ga­rii, Ru­mu­nii i Chor­wa­cji, ale za­cho­wu­ją one ela­stycz­ność i od­por­ność na wstrzą­sy, gwa­ran­tu­ją­ce sta­bil­ną per­spek­ty­wę. Bi­lans ry­zyka po­zo­sta­je ne­ga­tyw­ny dla ban­ków Wę­gier i Sło­we­nii – po­dał Fitch.

Agen­cja prze­wi­du­je, że w 2012 r. na­stą­pi po­gor­sze­nie ak­ty­wów ban­ków w re­gio­nie, na­wet je­śli w nie­któ­rych kra­jach 2011 r. przy­niósł ich po­pra­wę lub sta­bi­li­za­cję.