3,6 proc. udziału w łącznej długości kilku największych sieci telekomunikacyjnych w Polsce ma Vectra i jest pod tym względem drugim operatorem po Telekomunikacji Polskiej - wynika z opublikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej projektu decyzji regulacyjnej stwierdzającej dominującą pozycję TP na tzw. pierwszym rynku telekomunikacyjnym (rynek świadczenia usługi przyłączenia do stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej i utrzymania w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych dla konsumentów). W uzasadnieniu decyzji regulator powoływał się na dane z połowy 2011 r.Pod uwagę zostały wzięte nie wszystkie sieci w Polsce, ale tylko największych operatorów. Same długości inrastruktury kablowej nie zostały podane, jako tajemnica przedsiębiorstwa.
Drugim co do wielkości pod względem długości sieci szkieletowej i dostępowej była wówczas Netia (3,2 proc.) Chociaż obsługiwała znacznie więcej abonentów (1,6 mln), niż Vectra (775 tys.), to jednak znaczną ich część w sieci Telekomunikacji Polskiej. Zastanawia natomiast tylko 1,8 proc. udział w łącznej długości sieci UPC (1 mln klientów), który jest operatorem większym niż Vectra. Największym pod względem udziału w łącznej długości sieci jest TP, co jest jednym z argumentów dla UKE na rzecz zdefiniowania jej pozycji dominującej na rynku 1.
Wedle danych UKE Netia pozostaje największym operatorem alternatywnym zarówno pod względem liczby łączy, jak i obsługiwanych abonentów (są to wielkości analizowane przez UKE na potrzeby decyzji regulacyjnej), przed Telefonią Dialog i PTK Centertel. Tutaj UKE brał już pod udziały nie tylko sieci własne operatorów, ale również dostępy WLR w sieci TP.
W projekcie decyzji UKE proponuje zachowanie większości obowiązków regulacyjnych, ale niektóre chce znieść: prowadzenie rachunkowości regulacyjnej i kalkulacji kosztów oraz zakaz ustalania zawyżonych cen.