Wartość europejskiego (kraje UE) rynku usług w sieciach kablowych wzrosła w 2011 r. - rok do roku - o 7 proc. wobec wzrostu o 6 proc. w 2010 r. i o 3 proc. w 2009 r. Jak podaje IHS zeszłoroczny wzrost rynku jest spowodowany głównie wyższymi o kilkanaście procent przychodami w segmencie usług szerokopasmowego dostępu do internetu oraz telefonii stacjonarnej, które sieci kablowe skutecznie dosprzedają abonentom telewizji.
Jak podał dzisiaj Guy Bisson z IHS rynek szerokopasmowy dał branży kablowej w 2011 r. dodatkowe 400 mln euro , a rynek telefonii stacjonarnej – 300 mln euro. Sprzedaż usług w pakietach – pokrywająca się częściowo z dwoma wcześniej wymienionymi segmentami – dała operatorom dodatkowe 1,2 mld euro.
źr.Cable Europe
Drugi co do wielkości roczny wzrost anotowała cyfrowa telewizja. Przychody z niej wzrosły o 1,1 mld euro, przy czym w znacznej części jest to prosty transfer przychodów z platformy analogowej. Cyfryzacja ma jednak dla operatorów bilans zdecydowanie dodatni, chociaż całkowita liczba abonentów TV spada. W ubiegłym roku ubyło 10-12 proc. abonentów tych usług. Ten trend daje się już zauważyć także na polskim rynku. IHS prognozuje spowolnienie tego trendu, ale nie zatrzymanie. Przynajmniej do 2015 r. Według Guy Bissona w krajach Europy Zachodniej odpływ abonentów spowodowany jest głównie konkurencją darmowych usług naziemnej telewizji cyfrowej oraz mediów dostępnych w Internecie (OTT), w krajach Europy Centralnej i Wschodniej natomiast przede wszystkim bardzo silną konkurencją platform DTH. Od kilku lat w całej Europie utrzymuje się trend spadku udziału platformy CATV w całym rynku dostawy sygnału telewizyjnego.