Brak możliwości udziału przez Netię w programach dofinansujących budowę sieci takich jak POIG 8.4 (budowa ostatniej mili) czy POIG 8.3 (przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu) postawiło pod znakiem zapytania dalszą rozwój jej sieci WiMAX. Dlatego Netia zdecydowała na udostępnianie częstotliwości WiMAX samorządom lub małym operatorom tam, gdzie sama z nich nie korzysta i nie planuje korzystać  - poinformował Paweł Caban z Netii, odpowiadający m.in. za współpracę z samorządami na firmowym blogu.

– Jednym słowem nie blokujemy rynku - podkreśla Caban.

Netia ma już zrealizowaną jedną umowę na budowę przez firmę WiMAX Networks trzech stacji WiMAX w województwie małopolskim (projekt dofinansowany w ramach działania POIG 8.4). W najbliższym czasie sfinalizuje kolejne podobne umowy na projekty budowy sieci WiMAX przez lokalne samorządy.

Sieć bezprzewodowa Netii WiMAX składa się obecnie ze 123 stacji (110 Netii i 13 Dialogu), na których działa w sumie 450 sektorów, co daje pokrycie zasięgiem około 25 proc. powierzchni kraju i około 50 proc. populacji. Z dostępu do internetu w tej technologii korzysta 20 tys. klientów operatora.