Jak ustrzec się sytuacji, kiedy sprawdzi się jeden z czarnych scenariuszy? Gdy po zakupie mieszkania konieczne staje się spłacanie jego hipoteki lub mieszkanie z członkiem rodziny byłego właściciela.
Konsumenci będący zainteresowani kupnem nieruchomości nie zawsze mają czas i ochotę na zapoznanie się z niuansami prawa polskiego dotyczącego tematu, oraz wszelkich podległych im rozporządzeń. W takiej sytuacji warto zgłosić się do pośrednika, który oprócz mediacji z właścicielem mieszkania będzie mógł wytłumaczyć wszelkie niejasności, a nawet na niektóre zwróci uwagę klienta. Wiele ofert sprzedaży mieszkań prowadzonych jest przez biura, a kupno wybranego mieszkania wiąże się z prowizją płaconą przez sprzedającego, która i tak wliczona jest w cenę.
Mając nieco więcej czasu i chęci na poznanie praw rządzących rynkiem nieruchomości trzeba rozważyć kilka aspektów bezpiecznego zakupu mieszkania.
Zakup z rynku wtórnego na własną rękę
Kupno mieszkania od jego wcześniejszego użytkownika wymaga sprawdzenia księgi wieczystej nieruchomości. Zawiera ona wiele informacji, między innymi dane właściciela i ewentualnych współwłaścicieli. Jeśli sprzedający decyduje się na notarialną umowę przedwstępną sprzedaży, również ona znajdzie swoje odzwierciedlenie w księdze, dzięki czemu wiadomo, czy wcześniej zostały podjęte pewne kroki przez innych zainteresowanych. Podobnie jest w przypadku prawa do mieszkania w obrębie nieruchomości do końca życia. Takie prawo może posiadać członek rodziny sprzedającego mieszkanie, lub jeszcze wcześniejszy jego właściciel.