Jak ustrzec się sytuacji, kiedy sprawdzi się jeden z czarnych scenariuszy? Gdy po zakupie mieszkania konieczne staje się spłacanie jego hipoteki lub mieszkanie z członkiem rodziny byłego właściciela.

Konsumenci będący zainteresowani kupnem nieruchomości nie zawsze mają czas i ochotę na zapoznanie się z niuansami prawa polskiego dotyczącego tematu, oraz wszelkich podległych im rozporządzeń. W takiej sytuacji warto zgłosić się do pośrednika, który oprócz mediacji z właścicielem mieszkania będzie mógł wytłumaczyć wszelkie niejasności, a nawet na niektóre zwróci uwagę klienta. Wiele ofert sprzedaży mieszkań prowadzonych jest przez biura, a kupno wybranego mieszkania wiąże się z prowizją płaconą przez sprzedającego, która i tak wliczona jest w cenę.

Mając nieco więcej czasu i chęci na poznanie praw rządzących rynkiem nieruchomości trzeba rozważyć kilka aspektów bezpiecznego zakupu mieszkania.

Zakup z rynku wtórnego na własną rękę

Kupno mieszkania od jego wcześniejszego użytkownika wymaga sprawdzenia księgi wieczystej nieruchomości. Zawiera ona wiele informacji, między innymi dane właściciela i ewentualnych współwłaścicieli. Jeśli sprzedający decyduje się na notarialną umowę przedwstępną sprzedaży, również ona znajdzie swoje odzwierciedlenie w księdze, dzięki czemu wiadomo, czy wcześniej zostały podjęte pewne kroki przez innych zainteresowanych. Podobnie jest w przypadku prawa do mieszkania w obrębie nieruchomości do końca życia. Takie prawo może posiadać członek rodziny sprzedającego mieszkanie, lub jeszcze wcześniejszy jego właściciel.

Problemy wynikające na tle powyższych zagadnień nie należą do najczęstszych. Zdecydowana większość niedomówień łączy się zapisami mówiącymi o hipotece mieszkania. Jeśli taka jest wpisana, najlepszym rozwiązaniem jest wpłacanie kwoty należnej za mieszkanie wprost na konto wierzyciela, dzięki czemu otrzyma się pewność spłaty hipoteki.

Dokładne sprawdzenie wszystkich działów księgi wieczystej w dniu jak najbliższym sprzedaży nieruchomości pozwoli na uniknięcie najróżniejszych niespodzianek. Warto pamiętać tu o tym, że wgląd do księgi wieczystej jest darmowy.