W Polsce działa 45 banków komercyjnych, w tym jeden państwowy – BGK, dwa hipoteczne: BRE Bank Hipoteczny i Pekao Bank Hipoteczny; pozostałe mają charakter uniwersalny (czyli w ramach świadczonych usług wykonują wszystkie lub większość dozwolonych prawem czynności bankowych). W grupie tej 30 instytucji świadczy usługi dla indywidualnych klientów.
W sumie 45 banków ma 7373 odziały, w których pracuje ponad 175 tys. osób.
Depozyty zgromadzone we wszystkich bankach są objęte takimi samymi gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Gdyby doszło do upadłości któregokolwiek z banków, deponent może liczyć na zwrot wkładu do wysokości 100 tys. euro (jeśli w Polsce działa oddział banku zagranicznego, to depozyty podlegają ochronie zgodnie z przepisami kraju, w którym zarejestrowany jest ten bank; obecnie żaden z banków detalicznych nie działa u nas w takiej formie prawnej).
W zasadzie w każdej instytucji klient może założyć konto osobiste z kartą debetową, otworzyć lokatę, może też zaciągną pożyczkę gotówkową czy kredyt hipoteczny. Dlatego przedstawiając banki, pominęliśmy te oczywiste elementy ofert. Zależało nam na podkreśleniu specjalizacji banku i takich cech jego oferty, które można uznać za wyróżniające na rynku.
Warto zwrócić uwagę, że wśród banków komercyjnych znajdują się: Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB-Bank), które zrzeszają w sumie 570 banków spółdzielczych. Jedynym niezrzeszonym bankiem spółdzielczym w Polsce jest Krakowski Bank Spółdzielczy.