Bitcoin to wirtualna waluta, niezależna od żadnego banku centralnego, która może być używana do przelewów internetowych i w handlu. Według informacji bitcoin.pl za jednego bitcoina trzeba obecnie zapłacić 131 dol. lub 437,11 zł.
- Wzrost wartości waluty spowodował zwiększone zainteresowanie kupujących, którzy zaczęli gromadzić bitcoiny, co stworzyło pozytywną pętlę o niestabilnej naturze – powiedział portalowi cnbc.com Sebastien Galy z Societe Generale.
Kryzys bankowy na Cyprze i obawy, że rozleje się na Hiszpanię i Włochy, spowodował, że wiele osób traktuje bitcoiny jako alternatywę dla euro czy dolara. Pod koniec marca tego roku kanadyjski biznesmen Jeff Berwick ogłosił plany uruchomienia na Cyprze pierwszego na świecie bankomatu z wirtualną walutą.
Bitcoin jest zdecentralizowanym systemem, działającym na zasadzie peer-to-peer. Bezpieczeństwo waluty gwarantuje kryptografia. Rządy i inne instytucje praktycznie nie mają możliwości ingerencji w ilość wirtualnego pieniądza na rynku, dlatego monety są wykorzystywane w szarej strefie, co może wpłynąć na znaczące wahnięcia kursu. Zasoby bitcoinów są ograniczone, a ich liczba na rynku nie zależy od banku centralnego. W chwili obecnej na rynku znajduje się 10 milionów bitcoinów, jednak jej ilość ograniczono do 21 milionów monet.