Fed rozpaczliwie próbuje wyleczyć gospodarkę, która jednak nie potrzebuje rozwiązań monetarnych, lecz strukturalnych, będących ich przeciwieństwem. Gross napisał to w comiesięcznym raporcie inwestycyjnym umieszczonym na stronie internetowej jego funduszu. - Banki centralne włącznie z dzisiejszym superquantem (od quantitative easing - ilościowego luzowania polityki pieniężnej – red.) Kurodą, kierującym Bankiem Japonii, wydają się wierzyć, że coraz wyższe ceny aktywów, spowodowane wypisywaniem czeków w ramach QE, nieuchronnie będą pobudzały wzrost realnej gospodarki poprzez rozlewający się efekt bogactwa - zauważa Gross.
Fed każdego miesiąca za dodrukowane 85 miliardów dolarów skupuje z rynku obligacje amerykańskiego rządu i dług hipoteczny. Na tym właśnie polega trzecia runda QE, ilościowego luzowania polityki pieniężnej zainicjowanej po cięciu stóp procentowych do poziomu bliskiego zera w grudniu 2008 roku.
Także Haruhiko Kuroda, prezes Banku Japonii (BoJ) zdecydował się na bezprecedensowe stymulowanie gospodarki, by Kraj Kwitnącej Wiśni wydobyć z deflacji, spirali spadku cen. W ciągu dwóch lat inflacja ma osiągnąć 2 proc. Europejski Bank Centralny 2 maja obniżył główną stopę procentową do rekordowo niskiego poziomu 0,5 proc. Mnożą się także spekulacje, że Bank Anglii, pod kierownictwem Kanadyjczyka Marka Carneya, zwiększy pulę pieniędzy przeznaczonych na skup obligacji.
W rezultacie zaangażowania Fedu w stymulowanie gospodarki jego bilans napęczniał do ponad trzech bilionów dolarów. W 2007 r. było to 900 miliardów dolarów. Zdaniem Grossa polityka amerykańskiego banku centralnego negatywnie wpływa na ekspansję kredytową, a to w połączeniu z niskimi stopami zwrotu ogranicza możliwości szybszej poprawy koniunktury.
W tej sytuacji Bill Gross radzi inwestorom ograniczanie ryzyka. 16 maja obwieścił on, że trwający trzy dziesięciolecia rynek byka na instrumentach o stałym dochodzie zakończył się. 31 naja z kolei przekonywał, że PIMCO lubi papiery skarbowe z terminem wykupu 5-10 lat. Głównym argumentem była teza, że przez jakiś czas Fed nie będzie ograniczył skupu obligacji z rynku.