Do tej pory Władza Wdrażająca Programy Europejskie podpisała 470 umów na dofinansowanie projektów budowy sieci dostępowych w ramach POIG 8.4. Na podpis czekają kolejne 52 umowy. Jak mówi Anna Siejda, dyrektor WWPE, to wyczerpuje dostępną alokację na to działanie. W ostatnim naborze napłynęło jednak jeszcze 207 wniosków i na te, które zdobędą dofinansowanie środki będą musiały się znaleźć w jakimś innym działaniu (np. którymś z zarządzanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości). Zdaniem Anny Siejdy, przedłużanie realizacji programu może zagrozić samym beneficjentom.
- Ciążą nam wszystkim wieloletnie zaniedbania w realizacji programów z wykorzystaniem dotacji unijnych. Przez ostatni rok mocno nadganialiśmy i rzeczywiście sporo udało się zrobić. Nie zmienia to faktu, że do końca roku powinniśmy osiągnąć 56-proc. poziom certyfikacji wydatków, a w 7. osi priorytetowej mamy poziom 35-proc., w 8. osi: 27-proc. dla działania 8.4 i zaledwie 14-proc. dla działania 8.3 - mówi Anna Siejda.
Sprawna absorpcja środków należy do priorytetów WWPE i z tego powodu zmienione zostały zasady POIG 8.3, w którym od 2012 r. można aplikować o 100-proc. pokrycie kosztów kwalifikowanych zapewnienia łącza dostępowego i sprzętu komputerowego dla osób wykluczonych cyfrowych. Wiadomo, że w projekty te wchodzi również budowa sieci, jeżeli inaczej nie można dostarczyć usług.
- Zasady realizacji programów są złożone, ale z pewnością istnieje ryzyko, że uchybienie progom certyfikacji wydatkowanych środków może oznaczać, że część z nich przepadnie. W praktyce oznacza to, że na przykład zabraknie nam pieniędzy i nie będziemy mogli podpisac umów o dofinansowanie z przedsiębiorcami, których projekty przeszły pozytywnie ocenę w ostatnim naborze. Naszym obowiązkiem jest minimalizowanie takiego ryzyka. Na dobrą sprawę ostatnie nabory powinny były się odbyć w roku 2012. Około 450 projektów, na jakie w sumie uda się podpisać umowy w tej perspektywie finansowej zakończonych i rozliczonych mamy dopiero 31, a perspektywa przecież się kończy - mówi Anna Siejda.
Dlatego WWPE nie godzi się łatwo na prolongatę projektów, chociaż operatorzy narzekają, że zwłoki w ich realizacji są bardzo często wynikiem żmudnego procedowania o zgody, decyzje, wyrysy, wypisy, uzgodnienia... itp.