Stopy procentowe
WIBOR 3-miesięczny
> 2,66%
Oprocentowanie na rynku międzybankowym jest stabilne. Nadal nie widać przesłanek, które mogłyby to zmienić.
Waluty
Kurs euro
> 4,19 zł
Aktualizacja: 31.10.2013 01:00 Publikacja: 31.10.2013 01:00
WIBOR 3-miesięczny
> 2,66%
Oprocentowanie na rynku międzybankowym jest stabilne. Nadal nie widać przesłanek, które mogłyby to zmienić.
Kurs euro
> 4,19 zł
Kurs dolara
> 3,04 zł
Długi weekend i brak istotnych informacji zarówno z kraju, jak i z zagranicy, prawdopodobnie spowodują, że na rynku walutowym będzie w miarę spokojnie.
WIG20
? 2575 pkt
Nastroje na warszawskiej giełdzie są pozytywne, ale brakuje wyraźnego impulsu do pokonania tegorocznych szczytów wyznaczonych w styczniu. Przed kolejną próbą bicia rekordu możemy być teraz świadkami niewielkiej korekty.
KGHM
[neutralnie]
Cena docelowa: 130 zł
Cena bieżąca: 124,1 zł
Rekomendujący: Goldman Sachs
Data raportu: 29.10.2013
PKN Orlen
[redukuj]
Cena docelowa: 42,5 zł
Cena bieżąca: 45,8 zł
Rekomendujący: Raiffeisen
Data raportu: 28.10.2013
PGE
[trzymaj]
Cena docelowa: 19,5 zł
Cena bieżąca: 18,2 zł
Rekomendujący: ING Securities
Data raportu: 28.10.2013
Enea
[kupuj]
Cena docelowa: 17 zł
Cena bieżąca: 15,15 zł
Rekomendujący:
ING Securities
Data raportu: 28.10.2013
notowania z 29 października
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
WIBOR 3-miesięczny
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
– Prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę, abyśmy trzymali się marca 2025 r. jako początku dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Nie wiem, dlaczego to zrobił – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Ludwik Kotecki, członek RPP.
- Marzec 2025 r. powinien pozostać w mocy jako moment dyskusji o obniżkach stóp procentowych – mówi „Rzeczpospolitej” Ludwik Kotecki. To kolejny członek RPP, który ma inne stanowisko niż przedstawione przez prezesa Glapińskiego w zeszłym tygodniu.
Decyzje RPP są kolegialne, ale gdybym miał je podejmować jednoosobowo, to w trzecim kwartale 2025 r. rozpocząłbym dziewięciomiesięczny cykl obniżek i główna stopa NBP zatrzymałaby się w okolicach 3,5 proc. – mówi w wywiadzie prof. Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Swoimi niezgrabnymi decyzjami co do cen energii, za którymi dopatrzeć się można elementów gry politycznej, rząd umożliwił prezesowi NBP zgrabne włączenie się do zabawy.
Przy aktualnych danych cykl obniżek stóp procentowych powinien się rozpocząć w trzecim kwartale 2025 r. – mówi "Rzeczpospolitej" członek Rady Polityki Pieniężnej dr hab. prof. Ireneusz Dąbrowski.
Obniżki stóp procentowych w Polsce mogą nastąpić nawet dopiero w 2026 r. – wynika ze słów prezesa NBP Adama Glapińskiego. Wcześniej on i inni członkowie RPP wskazywali na marzec lub drugi kwartał 2025 r., ale sprawę zmieniła ustawa o cenach energii.
Rada Polityki Pieniężnej, bez zaskoczenia, pozostawiła w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To, co napisano jednak w komunikacie po posiedzeniu, mogło zdziwić.
Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną bez zmian. Ciekawiej zapowiada się czwartkowa konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas