Fundusze mieszane, zwłaszcza te stabilnego wzrostu, powoli odzyskują zaufanie klientów. W ubiegłym roku bilans wpłat i umorzeń jednostek w funduszach stabilnych przekroczył 2 mld zł. Był to najlepszy wynik wśród funduszy mających w portfelach akcje. Sytuacja poprawiła się również w grupie funduszy zrównoważonych, choć tu bilans całego roku jest nadal ujemny.
Do funduszy mieszanych inwestorów zraziły słabe wyniki. Wielu klientów pomyślało też zapewne, że lepiej oddzielnie wybrać fundusz akcji, obligacji i na przykład pieniężny (fundusze te nazywamy czystymi), niż decydować się na jeden produkt łączący wszystkie te rodzaje inwestycji. Postanowiliśmy sprawdzić, czy takie podejście może być słuszne. Przyjrzeliśmy się więc wynikom funduszy mieszanych i porównaliśmy je z rezultatami, jakie osiągnąłby inwestor, który zbudowałby swój portfel z funduszy czystych. Sprawdziliśmy też, co niezmiernie istotne dla posiadacza jednostek, która strategia jest tańsza.
W obliczeniach uwzględniliśmy wyniki funduszy mieszanych za ostatnie trzy lata w rozbiciu na pięć podokresów (3, 6, 12, 24 i 36 miesięcy). Nasze portfele skonstruowaliśmy z najlepszych funduszy akcji, obligacji i pieniężnych według zestawienia opublikowanego w „Moich Pieniądzach" ?16 stycznia 2014 r.
Lepsze rezultaty
Okazało się, że zarówno pod względem kosztów, jak i wyników inwestycyjnych strategia polegająca na oddzielnym wyborze funduszy czystych przynosi lepsze efekty. Jest to widoczne zwłaszcza w dłuższym terminie, ale przecież tego typu produkty służą właśnie do inwestowania długoterminowego.
Z naszych obliczeń wynika, że portfel złożony z najlepszych funduszy akcji i obligacji (w proporcjach 50 do 50; w uproszczeniu można przyjąć, że tak zbudowany jest portfel zrównoważony), zarobił w ciągu ostatnich trzech lat średnio ponad dwa razy więcej, niż wyniósł przeciętny zysk z funduszy zrównoważonych. Portfel zrównoważony był też o około 4 pkt proc. lepszy od benchmarku dla funduszy zrównoważonych (jest to wzorzec służący do porównań; w tym przypadku składa się w 50 proc. ze zmiany indeksu WIG i w 50 proc. ze średniej stopy zwrotu z obligacji skarbowych). Podobne są efekty analizy funduszy stabilnego wzrostu i portfela skonstruowanego z funduszy akcji (30 proc.), funduszy obligacji (35 proc.) i funduszy pieniężnych (35 proc.); w uproszczeniu taka jest struktura inwestycji funduszy stabilnych.