Aby skutecznie oszczędzać i inwestować, należy mieć plan. Powinien on uwzględniać nasz wiek, dochody i wydatki oraz przyszłe potrzeby. Dzięki temu łatwiej będzie nam zmobilizować się do systematycznego odkładania pieniędzy i kontroli wydatków. Postępowanie zgodnie z takim planem z czasem stanie się nawykiem, co sprawi, że oszczędzanie nie będzie uciążliwe.
Zapytaliśmy ekspertów, co taki plan powinien uwzględniać i jak go dopasować do konkretnej sytuacji życiowej.
Na niespodziewane wydatki
– Bez względu na wiek i sytuację materialną pierwszym celem, na jaki każdy powinien odłożyć środki, jest budowa funduszu bezpieczeństwa w wysokości sumy sześciu miesięcznych wydatków. Taka kwota, odłożona bezpiecznie na rachunku oszczędnościowym, pozwoli nam pokryć niespodziewane wydatki bez konieczności sięgania po bardzo drogie pożyczki i kredyty. Każda osoba, która takiego zabezpieczenia jeszcze nie ma, od tego właśnie powinna zacząć oszczędzanie – radzi Marcin Iwuć, autor książki „Jak zadbać o własne finanse".
Poduszkę bezpieczeństwa należy zbudować, odkładając środki na krótkoterminowych lokatach, a jeszcze lepiej na lokatach progresywnych lub na koncie oszczędnościowym. Można również wybrać bezpieczny fundusz pieniężny (bez znaczącego udziału obligacji korporacyjnych). Zaletą tego ostatniego rozwiązania jest to, że można kupić jednostki już za 100 zł i podejmować pieniądze w dowolnym momencie bez utraty osiągniętych zysków.
Następny krok to ustalenie celów oszczędzania dopasowanych do naszych potrzeb. Cele muszą być konkretne, ponieważ dzięki temu lepiej można ustalić odpowiednie sposoby oszczędzania i inwestowania. Nie może to być ogólne stwierdzenie, że zbieram na samochód albo na wakacje. Trzeba dokładnie określić kwotę potrzebną na realizację celu. Na przykład zamierzam uzbierać 20 tys. zł w ciągu trzech lat.