NATO zainwestuje 50 mln euro w przygotowanie bazy dla latających tankowców sojuszu na lotnisku w podpoznańskim Powidzu, za 26 mln euro rozbuduje infrastrukturę dla samolotów wielozadaniowych w Mińsku Mazowieckim i za blisko 60 mln euro stworzy specjalne instalacje chroniące strategiczne systemy broni przeznaczonej dla koalicyjnych sił obrony i ataku.
To najnowsze projekty Programu inwestycyjnego NATO w dziedzinie bezpieczeństwa - NSIP (NATO Security Investment Programme). Do tej pory na inwestycje realizowane w Polsce w ramach NSIP, wydano blisko 2,5 mld zł – informuje wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz.
Lotniska , bazy morskie , radary
Po rozszerzeniu atlantyckiej koalicji w końcu lat dziewięćdziesiątych zeszłego wieku ( m.in. o Polskę) NATO systematycznie rozbudowywało w nowych krajach sojuszu infrastrukturę obronną, koncentrując inwestycje na budowie instalacji, które umożliwiłyby nowym koalicjantom przyjęcie wojskowej pomocy na wypadek zagrożenia czy kryzysu.
Modernizacja 7 polskich wojskowych lotnisk, 2 baz morskich, budowa nowych składów paliwowych przystosowanych do obsługi sojuszniczych jednostek, posterunków radiolokacyjnych dalekiego zasięgu i stanowisk dowodzenia obroną powietrzną i morską , nie miała w NATO precedensu. Zwłaszcza w pierwszej połowie minionej dekady dzięki aktywności inwestycyjnej sojuszu , resort obrony narodowej poprzez Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego był jednym z największych inwestorów budowlanych w kraju.
Prestiżowe budowy
Na budowach atlantyckiej koalicji zarobiło do tej pory kilkadziesiąt polskich spółek, mimo, że inwestycjom sojuszu towarzyszyły nadzwyczajne, formalne wymagania. Zgodnie z regułami przetargu międzynarodowego NATO każdy z uczestników musiał mieć rekomendację rzetelności, wystawioną przez własny rząd. Sojusz oczekuje też gwarancji dochowania tajemnicy i doskonałej jakości. Mimo tego, zainteresowanie natowskimi przetargami było ogromne. Liczyły się pieniądze wypłacane niezwłocznie wykonawcom oraz prestiż firmy, która potrafi wygrywać w rywalizacji z najlepszymi i budować zgodnie z najwyższymi standardami - tłumaczyli prezesi firm.