Precyzyjny system obliczania wartości odżywczych
Nutri-Score jest obliczany na podstawie informacji o zawartości składników w 100 g lub 100 ml produktu. Dzięki temu, że oceniana jest zawsze ta sama ilość produktu, znacznie ułatwia to porównywanie wartości odżywczej różnych produktów spożywczych. Obliczenia opierają się na bilansowaniu zawartości składników korzystnych oraz tych, których ilość należy, zgodnie z założeniami systemu Nutri-Score, w diecie ograniczać. Każdy produkt otrzymuje ocenę wyliczoną przez algorytm opracowany przez naukowców i ekspertów. W zależności od liczby punktów, jakie żywność otrzymuje za zawartość poszczególnych składników, łączny wynik wynosi od -15 do +40 punktów w skali Raynera. Na podstawie wyniku produkt klasyfikuje się do jednej z pięciu klas w skali systemu Nutri-Score – od A (kolor ciemnozielony) do E (kolor czerwony). Kolorowa etykieta Nutri-Score zawsze umieszczana jest z przodu opakowania. Taki system znakowania żywności, choć dobrowolny, jest widoczny, czytelny i prosty w odbiorze, a jednocześnie opiera się na naukowych podstawach. Dzięki temu jest przyjazny dla konsumenta. System ten używany jest do oceny produktów z etykietą. Na ogół nie stosuje się go do oceny żywności bez opakowania. Nie używa się go także do oceny żywności specjalnego przeznaczenia – dla chorych i niemowląt.
Polacy chcą używać Nutri-Score
Według badania Kantar przeprowadzonego na zlecenie Danone coraz więcej Polaków deklaruje, że odżywia się zdrowiej niż kiedyś. Najwyższy odsetek takich deklaracji w 2019 roku odnotowano wśród rodzin z dziećmi – wyniósł on 49 proc. W Polsce rośnie świadomość, że od nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej zależy jak najdłuższe życie w zdrowiu. Dzięki zbilansowanej diecie można zminimalizować ryzyko m.in. otyłości, cukrzycy czy nowotworów. Dlatego świadome wybory produktów spożywczych mają duże znaczenie. Prawie 60 proc. konsumentów badanych w Polsce uznało, że system Nutri-Score jest potrzebny na opakowaniach produktów spożywczych. 91 proc. badanych uznało, że jest on pomocny przy dokonywaniu zakupów, a 90 proc. respondentów twierdziło, że jest dla nich zrozumiały. Ponadto 40 proc. zapytanych klientów twierdzi, że etykieta z Nutri-Score pomaga w wyborze odpowiednich produktów podczas zakupów.
Nutri-Score – proste wybory
Szacuje się, że 12 mln Polaków cierpi na choroby dietozależne, a nieprawidłowe żywienie jest przyczyną około 80 chorób. Firma Danone uznała, że dodatkowy, czytelny system znakowania produktów ułatwi konsumentom podejmowanie właściwych wyborów żywieniowych. Dlatego producent jako jedna z pierwszych firm w Polsce zaczął stopniowo wprowadzać na swoich opakowaniach system Nutri-Score. – Nasze produkty mają oznaczenie od A do D. Mamy propozycje, które powinny stanowić podstawę diety, jak również produkty z kategorii tzw. przyjemnościowej. Ale ponad 80 proc. naszej oferty to produkty klasyfikowane jako A i B – mówi Marek Sumiła, dyrektor Rynku Polska i Kraje Bałtyckie w Danone sp. z o.o. Kolorowe logo Nutri-Score mają już m.in. wybrane jogurty Activia i serki Danio. System Nutri-Score jest z powodzeniem stosowany w wielu krajach Unii Europejskiej. Na terenie Wspólnoty został zarekomendowany przez WHO Europe. Został także zarekomendowany przez władze lokalne w Hiszpanii, we Francji, w Niemczech, Belgii i Holandii. Symbole systemu można znaleźć na produktach spożywczych m.in. w Luksemburgu i Szwajcarii.
Pozytywna rekomendacja WHO
System Nutri-Score ze względu na swoje zalety uzyskał pozytywną ocenę europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO Europe), która uznała go za jeden z ważnych elementów strategii walki z chorobami dietozależnymi. Zdaniem WHO Europe pomaga on konsumentom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących wartości odżywczej ich zakupów. Podobnie oceniła go Europejska Organizacja Konsumencka Foodwatch czy Europejska Organizacja Konsumencka BEUC oraz Federacja Konsumentów w Polsce.