Według szacunków firmy CBRE w ub.r. wartość transakcji kupna sprzedaży nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła 5,71 mld euro, czyli o 7 proc. więcej w niż w 2020 r., który – z powodu pandemii i lockdownów – był pierwszym rokiem korekty po kilku latach trendu wzrostowego.

Kolejny rok z rzędu największym wzięciem cieszyły się magazyny. Wartość transakcji przekroczyła 2,9 mld euro, ustanawiając nowy rekord. Największą transakcją na rynku magazynowym – i w ogóle – był zakup przez singapurski fundusz GIC obiektów za 260 mln euro. Była to część gigantycznego, szacowanego na ponad 3 mld euro, zakupu portfela nieruchomości logistycznych w Europie Zachodniej i Środkowej, należącego do Exeter.

W biurowcach inwestorzy ulokowali 1,7 mld euro. Około 200 mln zł przypadło na zakup przez fundusze Partners Capital portfela krakowskiej Grupy Buma, na który składały się stojące już nieruchomości oraz inwestycje będące w toku. Największą pojedynczą transakcją był zakup warszawskiego biurowca Metropolitan przez Morgan Stanley od DWS za 240 mln. Z kolei nieruchomości handlowe przyciągnęły 0,9 mld euro.

Według danych CBRE w 2021 r. w Polsce inwestowali przede wszystkim gracze z Europy, którzy wyłożyli ponad 2,6 mld euro. Natomiast 1,3 mld euro napłynęło z Ameryki Północnej. Udział rodzimego kapitału był tradycyjnie niewielki i sięgnął 4 proc., czyli niespełna 240 mln euro.

Zdaniem ekspertów w 2022 r. zanosi się na poprawę wyniku.

– Mimo obaw rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce nadrabia po zawirowaniach pandemii. Prognozy na najbliższe miesiące są obiecujące. Szacujemy, że wartość transakcji inwestycyjnych w 2022 r. może wynieść 6,5–7 mld euro, co oznaczałoby powrót do historycznie wysokich wolumenów inwestycyjnych sprzed pandemii, które zostały odnotowane w latach 2018 i 2019 – skomentował Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

Wcześniej własne podsumowanie rynku inwestycyjnego przygotowali eksperci Avison Young. Wedle ich obliczeń wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w ubiegłym roku wyniosła 5,9 mld euro, czyli o przeszło 11 proc. więcej niż w osłabionym pandemią 2020 r.

Najwięcej pieniędzy popłynęło na rynek logistyczno-przemysłowy. Wartość transakcji wyniosła 3 mld euro – to nowy rekord i o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Tym razem zawarto więcej mniejszych transakcji niż tych portfelowych – w sumie ich całkowita liczba wzrosła o 42 proc.

Nowy trend, którego nie widać w suchych liczbach, to wchodzenie inwestorów w przedsięwzięcia typu joint venture, ponieważ z jednej strony brakuje nad Wisłą gotowych magazynów, a z drugiej projekt deweloperski to szansa na większy zwrot.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

W biurowce zainwestowano 1,7 mld euro, o kilkanaście procent mniej rok do roku – był to kolejny rok pozostawania tej klasy nieruchomości w cieniu magazynów. Analitycy spodziewają się jednak w tym roku ożywienia: zaplanowano bowiem zamknięcie wielu transakcji, na rynku pojawiły się też nowe obiekty, w tym kilka wysokościowców w atrakcyjnych lokalizacjach. Spodziewane jest również ożywienie poza Warszawą, która w 2021 r. odpowiadała za 72 proc. wartości transakcji.

Na rynek handlowy popłynęło prawie 1 mld euro wobec ponad 0,6 mld rok wcześniej. O ile w 2020 r. dominowało zainteresowanie mniejszymi formatami, o tyle w 2021 r. kupiono kilkanaście dużych centrów w bardzo dobrych lokalizacjach w największych miastach. Co charakterystyczne, nieruchomości te kupione zostały z myślą o przebudowie lub innego rodzaju działaniach nastawionych na zwiększenie wartości.