Rz: W czasach PRL polski przemysł obrabiarkowy był jedną z najbardziej liczących się gałęzi gospodarki. Ile z niego zostało do dziś?
dzisiaj trudno mówić o polskim przemyśle obrabiarkowym. Pozostało kilka firm, których na świecie nikt już nie zna, może z wyjątkiem Rafametu jako producenta bardzo dużych, niszowych wytaczarek. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów, które nie należą do Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Obrabiarek. Całkowicie zapomnieliśmy o znaczeniu przemysłu obrabiarkowego dla gospodarki. To nie przypadek, że takie kraje jak Niemcy i Japonia są światowymi liderami w produkcji obrabiarek i należą do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Współczesny przemysł potrzebuje obrabiarek, natomiast kraje, które nie mają własnych producentów, muszą je importować, uzależniając się od innych. I tak jest w Polsce. Większość obrabiarek kupowanych przez polskie przedsiębiorstwa pochodzi z importu. Wyjątkiem są obrabiarki produkowane w Pleszewie.
Jak zmienił się Famot Pleszew od prywatyzacji w 1993 r.?
Choć od tego czasu Famot nie jest już polską firmą, to jednak produkuje w Polsce i przyczynia się do rozwoju polskiego przemysłu oraz gospodarki. Dzisiejszy Famot jest częścią niemieckiego koncernu DMG MORI AG, w którym ponad 76 proc. udziałów ma japoński koncern DMG MORI Co. Cały koncern produkuje i sprzedaje rocznie na świecie około 11 tys. maszyn. W tym roku w Pleszewie zostanie wyprodukowanych prawie 1,3 tys. obrabiarek finalnych oraz ponad 600 komponentów mechanicznych do obrabiarek. Czyli prawie jedna piąta tego, co DMG MORI produkuje na świecie. To najlepsze potwierdzenie, że wykorzystaliśmy szansę daną przez prywatyzację. Z firmy bez przyszłości, przynoszącej straty i zaniedbanej inwestycyjnie, której produkty zalegały w magazynach, bo nikt po rozpadzie rynków wschodniej Europy nie był nimi zainteresowany, Famot stał się jednym z najnowocześniejszych zakładów przemysłu obrabiarkowego na świecie.
DMG MORI zdecydował się na zwiększenie inwestycji w Famocie do łącznie 100 mln euro. Co to oznacza dla firmy?